Руслан Головенко – поет із Запсілля

150923_R_Golovenko
Головенко Руслан Васильович (26.09.1938, с. Томичі Білогорського району Амурської обл., Росія – 25.09.1999, Харків) – поет. Кандидат сільськогосподарських наук (1979). Член Спілки письменників України (1974). Закінчив Харківський зооветеринарний інститут (1962), Вищі літературні курси при Літературному інституті імені Горького у Москві (1979). Працював зоотехніком у Дагестані, Дніпропетровській та Харківській областях. Був директором тресту радгоспів у Харкові та племзаводу «Тростянець» на Чернігівщині. Друкуватися почав у 1957 році. Писав російською мовою. Автор збірок віршів «Лицо земли» (К., 1963), «Левый берег» (Дн., 1967), «Малиновый клевер» (Х., 1972), «Лестница к солнцу» (К., 1977), «Лебеди над степью» (Х., 1979), «Миг возвращения» (Москва, 1981), «Лирический момент» (Х., 1982), «Мирополье» (К., 1986), «Стихотворения» (К., 1988).

Руслан Васильович Головенко народився у 1938 році у селі Томичі Амурської області в Росії. Дитячі і юнацькі літа  майбутнього поета минули вже в Україні — у селі Запсілля Краснопільського району Сумської області. Професійну освіту Руслан Головенко здобув у Курському сільськогосподарському технікумі та Харківському зооветеринарному інституті.

Принагідно варто зазначити, що з цим інститутом пов’язані імена багатьох талановитих українських та російських митців та майстрів слова. Харківський зооветеринарний інститут (зараз – Харківська державна зооветеринарна академія) свій родовід веде від Харківського землеробного училища, заснованого ще в середині ХІХ століття. Випадково чи ні, але саме в Харківському землеробному училищі в кінці XIX — на початку XX ст. навчалось багато у подальшому відомих письменників, поетів і драматургів, видатних вчених. Зокрема, у цьому училищі навчалися видатні українські письменники та поети, уродженці Слобожанщини Олександр Олесь (який у 1902 році закінчив також Харківський ветеринарний інститут), Олекса Слісаренко, Гнат Михайличенко (більше того, відомий український діяч і письменник Гнат Михайличенко народився в слободі Студенок, що зараз є частиною Миропілля, тобто Гнат Михайличенко з Русланом Головенком – близькі земляки). Олександр Олесь в роки свого навчання разом з майбутнім відомим російським письменником Костянтином Треньовим видавав рукописний журнал «Комета». У Харківському зоотехнікумі з 1920 до 1928 р. викладачем української мови та літератури працював відомий український письменник, актор, мистецтвознавець і режисер Гнат Хоткевич (псевдонім Гнат Галайда).

Отже, цей навчальний заклад мав давні культурні і літературні традиції, які підтримувалися в різні періоди його діяльності. У 1958—1959 рр. у Харківському зооінституті почав видаватись літературно-художній альманах «Голубой рассвет», а потім — «Заря», в яких студенти-учасники літературної студії публікували свої перші твори. Серед них особливим даром слова вирізнявся Руслан Головенко — майбутній талановитий поет, з-під пера якого з’явилося чимало поетичних збірок.

У ті роки в студентській літературній студії також успішно працювали Анатолій Ткачов (вчений-селекціонер), Володимир Клепач (згодом — організатор сільськогосподарського виробництва на Сумщині). На жаль, так як і Руслан Головенко, вони рано пішли з життя…

Перші вірші Руслан Головенко опублікував у 1957 році. Друкувався в журналах, обласних, республіканських і центральних газетах. «Лицо земли» — перша збірка віршів — вийшла в Києві у видавництві «Молодь» у 1963 році. Це поетична розповідь про молодих трудівників села, про нелегку, але почесну професію тваринника, про навчання, працю і кохання, про труднощі обрання людиною самостійного життєвого шляху.

У 1962 році Руслан Головенко закінчив Харківський зооветеринарний інститут і одержав призначення у Дніпропетровську область, де працював зоотехніком Царичанського територіального управління. В подальшому Руслан Головенко мав багато здобутків у своїй професійній та творчій кар’єрі. Будучи вже відомим поетом, Руслан Головенко за власною ініціативою переїжджає з Харкова на Чернігівщину, де очолив племзавод «Тростянець», господарство якого переживало на той час не найкращі часи. Життєвий досвід цього періоду дав поету нові імпульси для творчості.

Руслан Головенко – автор багатьох поетичних збірок. У своїй творчості він надавав перевагу темам праці, природи, миру, дружби, кохання. Є у доробку нашого земляка й вірші про героїзм людей в роки Великої Вітчизняної війни. Поезії автора відзначаються щирістю, чистотою, ясним поглядом на життя і оптимізмом.

На жаль, Руслан Головенко рано пішов із життя. Його земний шлях закінчився в Харкові 25 вересня 1999 року.

За матеріалами сторінок:
http://esu.com.ua/search_articles.php?id=25340
http://litopys.org.ua/ulencycl/ule32.htm
http://www.zoovet.kh.ua/ua/9-struktura/33-tsentr-kulturi-ta-vikhovannya
http://www.strc.sumy.ua/index.php?page=5&search=1&sheet=2&find_str=Красноп

Фото з:
http://esu.com.ua/search_articles.php?id=25340

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.