ВІДЛІК ПОРЯТУНКУ ЗАВОДУ ЙДЕ НА ДНІ

150923_Naumivka_spyrtzavod
Колись одне з найпотужніших бюджетоутворюючих підприємств Краснопільщини – Наумівський спиртзавод сьогодні перебуває у катастрофічному стані. Застрягле по вінця в боргах, підприємство не працює з лютого минулого року, а його працівники, які залишилися без роботи й засобів до існування, налаштовані рішуче – порізати завод на метал, потужності якого хоч сьогодні готові до виробництва продукції, не дадуть за жодних умов.

Щоб пояснити ситуацію та зняти напругу в колективі, з працівниками заводу на території підприємства зустрілися представники районної влади, фіскальних та правоохоронних органів – відреагувавши таким чином на відповідне звернення Наумівських спиртовиків. Дискусія виявилась гарячою, іноді на підвищених тонах, але й ситуація не з простих.

Завод зупинився 22 лютого 2014 року і по цей час не працює, – пояснює суть проблеми виконуючий обов’язки директора ДП «Наумівський спиртзавод» Юрій Іванович Радівілов. – Такого у нас ще не було, щоб за рік не працювали і місяця. Причин багато, серед основних, це заборгованість по зарплаті, яка становить біля 400000 гривень, заборгованість перед бюджетами становить близько 80 млн. грн. і яку ми не погасимо, мабуть до кінця наших днів, як би того не хотіли. На сьогоднішній день в судах на розгляді знаходиться багато справ по цих боргах, не завжди, на мій погляд, правомірних. Одні справи вигравали, інші в касаційному провадженні програвали. З листами про допомогу зверталися і в облдержадміністрацію, і райдержадміністрацію, і в Кабмін, і в Мінфін, і в концерн «Укрспирт», а отримуємо лише формальні відписки, мовляв, почекайте, ось оберуть нового директора «Укрспирту», тоді буде видно. Але не обрали, конкурс відмінили, на цьому все закінчилося. Працівники звертаються до мене, як до в. о. директора підприємства з питанням: коли будемо працювати, а я, чесно кажучи, не знаю, що їм відповідати, хоча завод вдалося зберегти, все на місці, можемо запуститись за тиждень-два, тільки б дали таку можливість.

Не додав оптимізму присутнім і заступник начальника Краснопільського відділення Сумської ОДПІ Володимир Миколайович Гулий, який пояснив природу виникнення астрономічних боргів на підприємстві і висловив своє бачення вирішення проблеми, що склалася.

– Скажу чесно, я не згоден з деякими сумами, що донараховувалися заводу протягом 2012-2014 років, але наше законодавство вкрай недосконале, – пояснює Володимир Миколайович. – Багато є нюансів, коли, наприклад, без меляси не можна виготовити так званого компоненту моторного палива альтернативного (КМПА), що слугує добавкою для пального, а при поставці меляси у постачальників відсутні деякі документи, які передбачені нормативними актами, і за рішенням суду така партія меляси визнається фіктивною, а підприємству нараховується значна сума податків.

На сьогодні заборгованість заводу до бюджетів становить біля 80 мільйонів гривень, але я скажу більше – навіть у разі сплати цих боргів слід буде оплатити ще 20 відсотків штрафних санкцій і пені. Який вихід я бачу з цієї ситуації? Все залежить від Верховної Ради, яка має прийняти Закон про роздержавлення даних видів підприємств спиртової промисловості, які задіяні у виробництві біопалива. Є відповідні проекти, але вони чомусь не виставляються на голосування. Якщо завод підпаде під приватизацію, то фактично ця сума боргу буде частково погашена інвестором, частина списана. Але на прикладі інших підприємств району, які припинили свою діяльність і навіть зникли, мусимо констатувати, що з інвесторами нам не таланить. Іншого шляху, щоб запустити завод, немає. Мені прикро, що колись бюджетоутворююче підприємство ми практично втратили. Його борги по сплаті за землю становлять більше чотирьохсот тисяч, більше 200 тисяч – на єдиний соціальний внесок. Виходить, людям хоч і нараховується зарплата, але трудовий стаж, коли немає виплат, не йде. Як запустити завод – не знаю, дорогоцінний час на вирішення проблем було втрачено заїжджими керівниками заводу.

Звичайно, подібний стан речей працівників заводу не влаштував, за їх словами, чекати прийняття відповідних законів кілька місяців чи років у них немає змоги, вирішення проблеми йде на тижні, адже чутливе обладнання до температури навколишнього середовища ще однієї зими простою не витримає.

Від доведених до відчаю заводчан за бездіяльність заочно дісталося народному депутату України О. Л. Сугоняко, який обіцяв опікуватися проблемами заводу, в режимі «он-лайн» вислухували критику представники районної влади. Голова РДА Юрій Анатолійович Яремчук, наприклад, не згоден, що влада на місці повністю бездіє і розповів, як особисто зустрічався із Заступником Міністра аграрної політики та продовольства України В. І Лапою і піднімав питання роботи Наумівського спиртзаводу. У відповідь почув, що все упирається у питання роздержавлення спиртової галузі. Як тільки буде прийнято відповідний законодавчий акт, з’явиться інвестор, нові власники і заводи будуть працювати. А сьогодні райдержадміністрація раз-по-раз звертається з листами про допомогу до «Укрспирту», в інші інстанції – це все, що можна зробити на рівні району.

Тож єдине, про що вдалося домовитися того дня владі і колективу заводу – це утворити спільну ініціативну групу, яка разом з райдержадміністрацією та районною радою намагатиметься достукатися у двері чиновників обласного та державного рівня. Люди готові їхати і на Київ, аби лише врятувати завод.

Джерело:
http://krasnews.at.ua/news/vidlik_porjatunku_zavodu_jde_na_dni/2015-09-22-5467
22.09.2015
ВІДЛІК ПОРЯТУНКУ ЗАВОДУ ЙДЕ НА ДНІ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.