ТІ, ХТО ВРЯТУВАВ СВІТ

160429_Chornobyl-30_126 квітня минуло тридцять років відтоді, як «мирний атом» увірвався у розмірене життя людей, нанісши непоправної шкоди довкіллю – понівечив землю, отруїв воду, зламав тисячі доль. Рятувати світ від страшної біди мобілізували людей з усієї України. Були серед них і представники Краснопільщини – військові, пожежники, медики. 26 квітня 2016 року в районному центрі проведені урочисті заходи пов’язані з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи.

В малому залі районного Палацу культури відбулася зустріч з громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за участю голови Краснопільської райдержадміністрації Юрія Яремчука, голови районної ради Віталія Савоненка, керівників та представників районних служб, які опікуються проблемами чорнобильців. Постраждалим громадянам надані роз’яснення та консультації з питань соціальних виплат, пільг, пенсійного та медичного забезпечення в районі.160429_Chornobyl-30_2
За словами заступника начальника управління – начальника відділу персоніфікованого обліку управління соціального захисту населення Краснопільської райдержадміністрації Оксани Придатко станом на 1 квітня 2016 року на території Краснопільського району проживає 282 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Всі передбачені законодавством виплати та пільги вчасно надаються. Особливо важливою допомогою для чорнобильців є виплата щомісячної грошової компенсації на продукти харчування. За перший квартал 2016 року виплата склала 124 тис. грн. Також дуже важливим видом пільг для чорнобильців є безоплатне придбання ліків та зубопротезування та ряд інших соціальних гарантій, це і доплата за роботу в минулому на радіоактивно забруднених територіях, пільги на житлово-комунальні послуги, санаторне лікування тощо.
160429_Chornobyl-30_3
Разом з тим ліквідатори піднімали ряд болючих питань щодо безкоштовного лікування, проїзду, дорожнечі медикаментів, матеріальної допомоги для оперування своїх тяжкохворих товаришів.

Нещодавно лежав у лікарні, заплатив тисячу своїх коштів, а держава дала лише 150 гривень, а я інвалід 3-ї групи. Немає нічого у нас безкоштовного, – лунає із зали.
160429_Chornobyl-30_4
Також ліквідатори вказували на байдужість до їх проблем депутатів як Верховної, так і обласної ради, які вкрай рідко бувають на округах. Також учасники зібрання висловили незадоволення роботою Краснопільської первинної районної Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Союз Чорнобиль Україна” та ініціювали переобрання голови та заступника організації.

Заходи продовжились у Великому залі Краснопільського районного Палацу культури, де проведено годину пам’яті «Чи знаєш ти, світе, як сумно ридає полин?», який нагадав трагічні сторінки історії. Лунали тематичні пісні та хореографічні номери у виконанні аматорів сцени Краснопільського районного Палацу культури.
160429_Chornobyl-30_5
Грамотами Сумської обласної та Краснопільської райдержадміністрацій, районної і селищної рад за мужність, самовідданість, професіоналізм, виявлені під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, активну громадську діяльність відзначено ліквідаторів Івана Микитовича Бощенка, Бориса Васильовича Подойму, Михайла Миколайовича Лук’яненка, Олександра Миколайовича Акименка, Тетяну Андріївну Кононенко, Миколу Івановича Токаря, Тамару Володимирівну Лелякову, Людмилу Яківну Обод, Івана Михайловича Самотоя, Віктора Миколайовича Шабаліна, Володимира Григоровича Єрьоменка, Валерія Миколайовича Борисенка. Хвилиною мовчання вшанували присутні в залі світлу пам’ять тих, хто протистояв радіаційному вогню та відійшов у вічність.
160429_Chornobyl-30_6
Далі представники влади, учнівська молодь, представники трудових колективів поклали квіти до оновленого пам’ятного знаку «Ліквідаторам аварії на ЧАЕС». Коли кілька років тому встановлювали на цьому місці камінь, вже тоді ліквідатори домовились, що це буде лише перший етап, пройшов час і ось чорнобильці знову вийшли з ініціативою оновити пам’ятний знак.

– Місяць тому на черговому зібранні звернувся до своїх колег, щоб залучити спонсорські кошти на виготовлення пам’ятного знаку, усі погодились, та кошти поки перерахували не всі, але будемо сподіватись на порядність моїх колег, – розповідає Краснопільський селищний голова І. П. Хомічов, – Разом з архітектором Анатолієм Васильовичем Кононенком тиждень сиділи в інтернеті, дивились на знаки в інших регіонах країни. Потім Анатолій Васильович намалював макет, зробив відповідні розрахунки, згідно яких підприємець з Краснопілля О. Герман виготовив пам’ятний знак. Коли звернулись до підприємців з м. Суми, щоб виготовити літери для напису, ті, дізнавшись для яких це цілей, відмовились брати у нас кошти. На встановленні знаку ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС сумлінно працювали разом з працівниками селищної ради ліквідатори Михайло Лук’яненко, Борис Подойма, Микола Грищенк160429_Chornobyl-30_7о, Іван Бощенко, тож щиро їм вдячний.

У свою чергу ліквідатори в боргу не залишились і щиро дякують за проведену роботу селищному голові І. П. Хомічову та архітектору А. В. Кононенку.

Оновлений пам’ятний знак «Землякам – ліквідаторам аварії на ЧАЕС» освятив Благочинний Краснопільського Благочиння УПЦ КП отець Іван Малюк, а також помолився за упокій душ тих, у кого Чорнобильська трагедія забрала життя.
160429_Chornobyl-30_8
Тут же, біля пам’ятного знаку, ліквідатори на імпровізованому зібранні переобрали головою Краснопільської первинної районної Всеукраїнської громадської організації інвалідів “Союз Чорнобиль Україна” Миколу Грищенка, а його заступником – Івана Бощенка.

Олександр Моцний

Джерело:
http://krasnews.at.ua/publ/rozpovidi_pro_zemljakiv/geroji_nashogo_kraju/ti_khto_vrjatuvav_svit/16-1-0-660
28.04.2016
ТІ, ХТО ВРЯТУВАВ СВІТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.