СКЛАДОВІ УСПІХУ: КАПІТАЛ. ІДЕЇ. КОЛЕКТИВ

Батьківщина моїх батьків – село Сміле Роменського району, в давнину гриміло гучними ярмарками, а ще славилось на всю околицю майстрами з пошиття кожухів. На жаль, сьогодні село, яке колись було райцентром, ледь жевріє, але й нині тут вам можуть розповісти чи то легенди, чи то правду, а може те й інше, про майстрів-кожушників, приміром про діда Терегерю, який, за переказами, обшивав не лише райкомівських і обкомівських бонз, а навіть самого Микиту Хрущова. Кажуть, ніби діду передали розміри генсека, за якими він мав пошити кожуха, але той розміри не взяв, а зажадав особисто зняти мірки з Микити Сергійовича. Кажуть, ніби так і було.

Не помилюсь, стверджуючи, що в кожному селі з покоління в покоління передаються розповіді ось про таких людей – майстрів, закоханих хай в нелегку, виснажливу, затратну, але улюблену справу. А коли роботу робиш з любов’ю – результат обов’язково оцінять. Саме з розповіді про таких людей – родину Брижахіних, які кілька років тому на свій страх і ризик не побоялись відкрити власну справу, й починаємо цикл розповідей про підприємців Краснопільщини, які займаються виробництвом власної продукції та наданням послуг населенню. Починали вони з найменшого, сьогодні асортимент їх продукції вражає, а ринки збуту не обмежуються лише районом.

Алла Брижахіна, яка в сімейному бізнесі “займає посаду” бухгалтера, а в нашому випадку ще й прес-секретаря, стверджує, що запорукою успіху сімейної справи є вислів, який почула під час одного з тренінгів: “Для успішного бізнесу потрібні три речі: капітал, ідеї і колектив“. Тож у даному матеріалі спробуємо на їх прикладі детально розібрати цю формулу.

КАПІТАЛ

Родинному бізнесу Брижахіних трохи більше трьох років, а його ідейним натхненником став тоді ще сімнадцятирічний син Євгеній, який в пошуках заробітку влаштувався на роботу до одного з підприємців, а через пару місяців на сімейній раді твердо заявив – будемо самі виготовляти тротуарну плитку!

– Я 27 років пропрацювала в санстанції і коли син заявив: “Мамо, розраховуйся. Будемо працювати на себе” – думала, що зійду з розуму, – розповідає Алла Володимирівна. – Ще б пак, у сім’ї двоє дітей, обоє навчаються у вишах, а яке дороге зараз навчання, самі знаєте. Чи потягнемо? Чи вийде? З чого починати? – ці питання коштували мені не однієї безсонної ночі. На роботі в бюджетній сфері все зрозуміло: прийшов час – отримав аванс, потім – зарплату. А тут треба про все самим дбати – і продукцію виробляти, і замовлення шукати, і ринки збуту. Але наважилась, звільнилась. Стала на облік у центрі зайнятості, пройшла навчання, захистила в Сумах бізнес-план, отримала хоч маленький, але все ж стартовий капітал, вже було від чого відштовхнутися. Потім продали машину, здали корівку – і пішло-поїхало.

Почали з того, що знайшли в інтернеті креслення вібростолу для виготовлення вібролитої плитки, купили бетонозмішувач, завезли щебеню, піску, через той же інтернет замовили форми. Першою власноруч виробленою плиткою виклали власне подвір’я і залишились задоволеними першими результатами. На сімейній раді дійшли висновку, що можна і потрібно розвиватись далі, тим більше, що надійшли перші замовлення, спочатку від друзів, знайомих, родичів, далі запрацювало “сарафанне радіо”. Об’єми виробництва зросли, тож стало зрозуміло, що задовольнити попит на існуючому обладнанні буде неможливо, відтак підприємці-початківці придбали невеличку хатинку у Краснопіллі, по вулиці Бєлгородській, 41, підвели воду, електроенергію, закупили ще більше різноманітних форм.

– Займаючись виготовленням тротуарної плитки, щоб мій чоловік “не гуляв”, вирішили завантажити його виробами з металу, – усміхається Алла Володимирівна, – Оскільки таких, як Віталій, у нас називають “майстер із золотими руками”, тож освоїти виробництво лавочок йому було не складно. Для виробів з металу придбали спочатку один зварювальний апарат, потім другий, третій, четвертий…

Сьогодні підприємство Брижахіних дисципліновано сплачує всі податки і відрахування до бюджету, і хоч ці суми не маленькі, йти “в тінь” не збирається. Алла Володимирівна пояснює це коротко – за роки роботи в санстанції навчилась бути вимогливою навіть у дрібницях як до себе, так і до інших, а тому, як сімейний бухгалтер, намагається йти в ногу з часом, штудуючи податкове законодавство.

ІДЕЇ

За три роки асортиментний перелік того, що виробляють сьогодні на підприємстві Брижахіних, разюче виріс. Судіть самі: це вироби з бетону – плитка тротуарна двох видів (вібролита і вібропресована), вироби з металу: ворота, палісадники, козирки, мангали, сміттєві урни та контейнери, вуличні ліхтарі, двері, лавки, огорожі, ангари. А віднедавна тут освоїли навіть виробництво бетонозмішувачів різних об’ємів та опалювальних котлів.

Переглядаючи світлини готової продукції, які розміщені в соціальних мережах, стає зрозуміло, що якраз із ідеями у її творців все гаразд.

Не випадково краснопільські підприємці вже мають замовлення в інших районах області. Але від ідеї до її втілення – довга дорога, і це у прямому значенні, адже за втіленням юному Євгенію Брижахіну та його матері довелось об’їздити ледь не всю Україну.

– Коли у минулому році відкривали цех з виробництва вібропресованої плитки, то зіткнулися з багатьма проблемами, адже це для нас було новим видом діяльності, – розповідає Алла Володимирівна. – Сумські виробники секретами ділитись не стали, бо побачили в нас потенційних конкурентів. Бізнес є бізнес. Тоді Женя сідав за комп’ютер, вивчав досвід і ідеї підприємців з усієї України. Вичитає, що продається прес, і відразу маса запитань: як працює, які компоненти, які затрати? Домовлявся, знайомився, а потім ми з ним потягами і автобусами їхали до Одеської, Полтавської, Львівської областей, побували на Закарпатті. Знаєте, якби не такі “бізнес-тури”, то, мабуть, ніколи б не побачила, якою красивою є наша Україна.

Ось так, по крихтах, відшукували ідеї, здобували досвід. Женя у нас взагалі впертий в хорошому значенні – якщо чогось захоче, то обов’язково досягне, тож не дивно, що в основному всю роботу по замовленнях тягне саме він. Освоївши виробництво бетонозмішувачів, він знайшов клієнта на їх реалізацію. Той попросив у Жені копії документів, в тому числі і паспорта, щоб перерахувати аванс. А коли побачив, скільки хлопцю років, чоловік дуже здивувався і в телефонній розмові вимовив: “Хлопчику, твої однолітки пиво у під’їздах п’ють, а ти бетонозмішувачі виготовляєш!“. Але це дійсно справа його життя, яку він, попри юний вік, знає до дрібниць. І не жалкує, хоч доводиться працювати під пекучим сонцем чи дощем, увечері змажу спину кремом, а вранці знову за роботу.

Такий він – наш бізнес – нелегкий, без вихідних і відпусток, затратний, бо майже всі заробітки вкладаємо у розвиток, але назад вороття вже немає.

КОЛЕКТИВ

Ось так, крок за кроком дісталися ми й до третьої складової успішного бізнесу. Безумовно, якщо бізнес – сімейна справа, то апріорі вона об’єднує однодумців, інакше не варто нічого затівати. А коли вдається ще захопити своїми ідеями, одержимістю інших – то і є ознака професіоналізму. Підприємці Брижахіни без вагань заявляють, що колектив у них підібрався чудовий, де всі знають свою справу: хлопці можуть і плитку класти, і з металом працювати, і з дерева шедеври творити.

На сьогодні вся сім’я Брижахіних віддана цій справі, із часом до бізнесу долучилися й донька із зятем.

Донька займається дизайнерською справою – розробляє малюнки, за якими укладають тротуарну плитку, а зять розширив виробництво виробів з металу: ангари, бетонозмішувачі та опалювальні котли. За три роки діяльності на законних засадах було працевлаштовано 22 чоловіки. На сьогодні, приміром, тут офіційно працевлаштовано 10 чоловік.

Якщо на початку статті Алла Володимирівна ділилась своїм нічними жахами, чи будуть замовлення, то сьогодні тривають пошуки спеціалістів по укладці тротуарної плитки, бо замовлень назбиралось скільки, що існує вже інший страх – чи встигнуть усіх задовольнити!

Прочитавши цю статтю, у когось може виникнути цілком логічне питання, – а чи потрібен такий бізнес, коли немає вихідних, відпусток, коли всі гроші в обігу? Можна знайти роботу простішу, не таку брудну і затратну? То в чому щастя?

– Дійсно, є інші способи заробітку, – погоджується Алла Володимирівна Брижахіна, – Але в тому й справа, що душа лежить до виробництва чогось власними руками. А ще хлопців працевлаштували, про нас дізналися. Буває, виморишся так, переносивши тонни плитки, що здавалося, вже нічого не хочеться, а коли почуєш приємні відгуки про нашу продукцію, відразу легше стає, ніби відпочиваєш душею, знову хочеться щось робити. Оце, мабуть і є щастя. Зрештою, ми не знаємо, що буде завтра з нами – сьогодні піднялися, завтра впадемо, але впевнена в одному – треба не сидіти, склавши руки, в очікуванні кращого життя, а ризикувати, важко працювати, і тоді успіх обов’язково прийде.

Якщо Вас зацікавила продукція сімейного підприємства Брижахіних, телефонуйте: 066-43-74-276, 097-85-23-087.

О. МОЦНИЙ.

Від редакції. Шановні читачі, якщо ви робите перші кроки у власному бізнесі, якщо освоюєте чи вже освоїли виробництво якоїсь власної продукції, надаєте послуги населенню, але про вашу діяльність не знають в районі – звертайтесь до редакції, ця рубрика створена для таких, як ви, адже саме за такими ентузіастами майбутнє не лише нашого району, а й всієї України.

Джерело:
http://krasnews.at.ua/publ/rozpovidi_pro_zemljakiv/entuziasti/skladovi_uspikhu_kapital_ideji_kolektiv/5-1-0-735
08.07.2017
СКЛАДОВІ УСПІХУ: КАПІТАЛ. ІДЕЇ. КОЛЕКТИВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.