Справа Леоніда Ушкалова житиме

Професор, Леонід Володимирович Ушкалов (на жаль, він уже в кращому світі ((( ), ще 2019 року розпочав один чудовий проєкт:

ПРОЄКТ ПІДГОТОВКИ ВИДАННЯ
«ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА: ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК»

І
НЕОБХІДНІСТЬ ПРОЄКТУ
Григорій Савич Сковорода (1722–1794) – найславетніший український філософ усіх часів. Про його життя та творчість написано тисячі наукових праць у всьому світі, його твори видавалися багато разів не лише в оригіналі, але й у численних перекладах, а сам він став знаковою фігурою для багатьох видатних діячів культури: досить пригадати хоч би Тараса Шевченка, Івана Франка, Льва Толстого, Володимира Соловйова, Миколу Бердяєва, Дмитра Чижевського, Юрія Лотмана, Івана Павла ІІ чи Пауло Коельо. Сковороду розглядають і як фундатора філософського кордоцентризму, і як одного з найяскравіших європейських містиків Нового часу, і як найбільшого після отців Церкви християнського філософа світу, і як чоловіка, що вторував власне східнослов’янську стежину осягнення реальності.

З огляду на той великий інтерес до Сковороди, що існує на сьогодні в Україні та світі, конче необхідно підготувати універсальне довідкове видання, присвячене його життю та творчості. Зважаючи на те, що в Києві зараз іде робота над енциклопедією «Тарас Шевченко», у Львові – над енциклопедією «Іван Франко», важливо, аби це видання з’явилося саме в Харкові. Воно буде дуже корисним і доречним не лише як академічний проєкт, але також як форма пропаганди та популяризації слобідської культури. Окрім того, воно здатне засвідчити традиційно високе реноме харківської україністики.

Ідея сковородинської енциклопедії не нова. Можу пригадати, як ще в 1927 році Віктор Петров називав книжку Багалія «Український мандрований філософ Гр. Сав. Сковорода» «енциклопедією сковородознавства» (Петров В. П. До характеристики філософського світогляду Сковороди (Вчення Сковороди про матерію) // Юбілейний збірник на пошану академика Дмитра Йвановича Багалія з нагоди сімдесятої річниці життя та п’ядесятих роковин наукової діяльности / За ред. А. Кримського. – Київ, 1927. – Ч. ІІ. – С. 30–43 (Записки історично-філологічного відділу Української Академії наук, кн. XIII–XIV) (с. 30). Потім Микола Сулима назвав свою рецензію на мій семінарій «Прообраз енциклопедії сковородинознавства» (Сулима М. Прообраз енциклопедії сковородинознавства // Слово і час. – 2005. – № 5. – С. 83–85).

ІІ
МЕТА ПРОЄКТУ

Метою проєкту є підготовка видання «Григорій Сковорода: енциклопедичний словник», яке подавало б усебічну наукову інформацію щодо життя та творчості Сковороди з ділянок філософії, філології, історії, богослів’я, педагогіки, краєзнавства тощо.

ІІІ
СТРУКТУРА ВИДАННЯ

До універсального енциклопедичного словника «Григорій Сковорода» має увійти близько 3000 (трьох тисяч) розташованих за абеткою й оснащених належною бібліографічною інформацією статей, а також відповідний ілюстративний матеріал (чорно-білі ілюстрації по тексту й кольорові таблиці).

Доктор філології, професор
Леонід УШКАЛОВ

P. S. Оті три тисячі слів є. Слова на літеру «А» та «Б» практично готові. Від «Г» до «Я» все детально розписано, як працювати далі. Розпочату роботу я передала учням Леоніда Ушкалова. Є видавництво, що готове оприлюднити цю неймовірно важливу й необхідну працю. Учням потрібен вільний час, кошти для роботи. Гадаю, що «ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА: ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК» був би неабияким внеском у розвиток сковородинознавства. Леонід Ушкалов – найбільший знавець творчості Григорія Сковороди в Україні.

Олександра Ушкалова

Джерело:
Сторінка Олександри Ушкалової у facebook
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=958086758010850&id=100014286030102
Oleksandra Ushkalova
20.10.2020

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.