Українські спецслужби: інтерв’ю з начальником Управління СБУ в Сумській області Юрієм Гончаровим

«Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу» – із статті 17 Конституції України

– Юрію Олеговичу, річні, підсумкові інтерв’ю з керівництвом сумського Управління СБУ вже стали доброю традицією. Що змінилося за цей рік Вашої роботи на посаді? Чим пишаєтесь?

– Для мене, як представника Української спецслужби, як громадянина, як батька, головне досягнення це те, що Сумська область, попри наявні загрози, це – стабільний, безпечний регіон.

А пишаюсь я нашими земляками, які вже неодноразово демонстрували свою виваженість та мудрість, відвагу та волю.

Пишаюсь небайдужістю та соціальною активністю українців. Не перебільшу, якщо скажу, що саме це є головою нашою зброєю, яку сьогодні не в силах ані зрозуміти, ані подолати ті, хто розв’язав цю гібридну війну.

Навіть історія України, в якому б спаплюженому вигляді її нам довгі часи не викладали, не змогла стерти зі своїх сторінок споконвічну, ще від часів Київської Русі та Козаччини, жагу українського народу до самоуправління, конституційних відносин, народовладдя та соціальної відповідальності, що є самою суттю демократії. Саме це століттями так непокоїло російський царат. Непокоїть і досі. І тому головна мета Кремля – роз’єднати наше суспільство, посіяти недовіру та ненависть…

Хочу запевнити Ваших читачів, що це не пусті слова. Повірте, ми кожного дня спілкуємося з громадянами. І ми бачимо, зріс рівень довіри громадян до української спецслужби, їх активність у питаннях виконання конституційного обов’язку захисту суверенітету і територіальної цілісності. Це є неабияким досягненням!

Як приклад – системного характеру набули факти добровільного повідомлення громадянами про їх втягування спецслужбами до протиправної діяльності й за що вони звільняються від кримінальної відповідальності.

– Все ж таки, яким видався рік, що минає? Чи все вдалося?

– Для Управління рік був таким же непростим, як і для всіх наших співвітчизників. Службова діяльність Управління СБУ в Сумській області зосереджувалася на своєчасному та якісному виконанні завдань, визначених керівництвом держави. Це – захист від військової загрози, економічної та інформаційної агресії РФ проти України, боротьба з корупцією, блокування спроб використати соціально-економічні проблеми для дестабілізації ситуації в регіоні, протидія тероризму, сепаратизму та екстремізму, кримінальним злочинам в організованих формах, у першу чергу пов’язаних із контрабандною діяльністю та в основних галузях економіки.

Крім цього, як Ви знаєте, наприкінці серпня ц. р. на Сумщині перебував Голова Служби безпеки України, генерал армії України Грицак В. С., який особисто проінспектував діяльність нашого Управління та конкретизував основні напрямки нашої діяльності на перспективу.

Заходи, вжиті Управлінням у взаємодії з нашими колегами з інших правоохоронних органів, представниками органів місцевої влади, громадськістю, депутатським корпусом усіх рівнів дозволили нейтралізувати основні сценарії дестабілізації ситуації в регіоні, а також досягти кінцевих результатів.

Деякі «сухі» цифри. Протягом 2016 року за результатами роботи Управління до ЄРДР внесено 238 кримінальних проваджень; 76 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Звернуто в дохід держави 6,7 млн грн, товарно-матеріальних цінностей – на суму 4,2 млн грн; заборонено в’їзд в Україну 17 іноземним громадянам, видворено за межі країни 10 іноземців, причетних до терористичної та антиукраїнської діяльності на території регіону…

– Вибачте, але «сухі» цифри не відображають повною мірою проведену роботу. А можна, не розкриваючи службової таємниці, більш конкретніше?

– Так, Ви праві. За цією статистикою не побачиш цілодобової кропіткої роботи наших контррозвідників, які, зокрема, викрили та припинили розвідувально-підривну діяльність у Сумській області двох агентурних груп, підготовлених російськими спецслужбами, що готували низку терактів та диверсій на Сумщині.

Один із затриманих – мешканець прикордонного району, місцевий контрабандист. Однак російські спецслужби завербували його не стільки на ідейному підґрунті, як принадили обіцянками не заважати «бізнесувати» на кордоні. Чоловік погодився вчинити теракт на одному з об’єктів соціальної сфери, де могли постраждати діти.

А колишнього офіцера МВС України, який за завданням спецслужб РФ готував низку терористичних актів, у т. ч. в офісах громадських патріотичних організацій та на транспорті, уже засуджено до чотирьох років позбавлення волі.

Встановлено імена російських кураторів диверсантів, ми знаємо, які завдання їм були відпрацьовані, та багато чого іншого, про що я не можу із зрозумілих причин зараз говорити. Скажу лише одне: ми змогли «заглянути в душу» російським «лицарям плаща та кинжалу» і там ми не побачили місця для співчуття до українців чи «історичного братерства», про які нам «вещают» у проплачених ток-шоу поборники відновлення російської імперії в її сучасних формах. Тут Росія завжди керувалася винятково своїми прагматичними інтересами. Ми повинні, нарешті, це зрозуміти.

Притягнуто до відповідальності і сімох так званих «анонімних терористів», які повідомляли про начебто замінування об’єктів та висловлювали погрози терористичного характеру.

Управління задокументувало більше десяти фактів незаконної участі мешканців регіону в підконтрольних РФ незаконних збройних формуваннях на Сході України. Закон передбачає процедуру заочного притягнення до кримінальної відповідальності. Відкриті кримінальні провадження, найманцям терористів оголошено про підозри у вчиненні злочинів. Повістки слідчі оприлюднюють через офіційний сайт СБУ. Матеріали стосовно двох бойовиків уже передано до суду.

Ми блокували діяльність «конвертаційного центру», який фінансував терористів ОРДЛО. Стосовно шести фігурантів справи уже винесено обвинувальні вироки за ч. 2 ст. 205 КК України.

Особливу небезпеку сьогодні становить незаконний обіг зброї на фоні радикалізації суспільства, проблемної криміногенної ситуації. Ми об’єднали зусилля з іншими правоохоронними органами, громадою, вдалося перекрити 11 каналів надходження у регіон засобів ураження.

Вчасно викрили й припинили протиправну діяльність однієї з псвевдогромадських організацій міста Суми, метою якої було проголошення від імені т. зв. «територіальної громади» створення фейкової «Сумской народной республіки». Заснували організацію вихідці з Донецької і Луганської областей. Під її егідою намагалися схилити мешканців обласного центру до публічного визнання незаконною діяльність Сумської міської ради та її виконавчого комітету, а посадовців – злочинцями, які нібито узурпували владу народу.

– Ми всі чули про проведення громадськими активістами Сумщини та деяких регіонів України кампанії проти бізнес-структур із російським капіталом. Скажіть, будь-ласка, чи не демонізується сьогодні питання російської економічної експансії в економіці України?

– Ви торкнулися надзвичайно гострого питання. Дійсно, на перший погляд ті громадські акції під загальною назвою «Не підтримуй окупанта!», про які Ви говорите, для окремих пересічних громадян виглядають дивними: «Ну працює собі компанія з російським капіталом у сільському господарстві області. Ну і що?»

Однак недарма я на початку нашої бесіди торкнувся теми небайдужості нашого народу. Якщо не помиляюсь, підставою для цієї громадянської акції слугувала господарська діяльність російських власників підприємства з цілком українською назвою в 11 районах Сумської області, що призвела до катастрофічного зниження родючості земель сільськогосподарського призначення. А деякі землі взагалі використовуються самовільно.

Наведу інший приклад, до якого Управління має безпосереднє відношення. Нещодавно за матеріалами УСБУ завершено кримінальне провадження за фактом незаконного видобування корисних копалин стратегічного, загальнодержавного значення українським підприємством, власником якого є крупна російська компанія – «Российский алюминий». Тільки задокументовані економічною експертизою збитки, нанесені російською компанією Україні, перевищують 180 млн грн.

Загальні збитки набагато більші. А це наші з Вами гроші, які могли піти на опалення дитячих садочків. Тому й виникає питання застосування Україною спеціальних обмежувальних заходів (санкцій), відповідно до ст. 4 ЗУ «Про санкції».

Загалом, відмічу, що свого часу російський капітал проник майже у всі сфери нашої економіки на тлі гасел про так зване «довічне братерство». В дійсності під виглядом інвестицій готувався плацдарм економічної експансії в українську економіку.

Не будемо забувати, що Україна перша з країн, яка в сучасних умовах зіткнулася з проблемою протистояння гібридній агресії. Навряд чи хоч одна з країн світу має рецепт протидії їй.

– Щодо боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Як виглядає ситуація у цьому році?

– Служба в тісній взаємодії із новоствореними антикорупційними структурами продовжує боротьбу із цим ганебним явищем.

При цьому корупційні прояви набувають більш «досконалих» та організованих форм. До схем отримання хабарів залучаються посередники, впроваджуються лобістські схеми, хабарники через шпаринки у законі намагаються уникнути відповідальності, їхні апетити зростають.

Так представники одного з органів місцевого самоврядування та адвокатського корпусу погоріли на хабарі в сумі більше 2,5 млн грн. Вони вимагали від одного з місцевих приватних підприємців незаконну винагороду за надання в оренду значної площі сільськогосподарських угідь і були затримані «на гарячому».

Ще один епізод. На міжнародному автомобільному пункті пропуску «Бачівськ» Сумської митниці було безпідставно звільнено від митного контролю і оформлено як порожній транспортний засіб, як виявилося, вщент заповнений контрабандними цигарками. Правоохоронці виявили в автомобілі більше мільйона пачок цигарок, що незаконно переправлялися на територію України.

Загалом, у 2016 році Управлінням під час отримання хабара затримано 23 «нечистих на руку» службових осіб, розпочато 72 досудових розслідування, у тому числі стосовно посадових осіб органів державної влади і місцевого самоврядування – 3, національної поліції – 6, пенітенціарної служби – 5, митниці – 2, Міністерства оборони та інших військових формувань – 3, Держприкордонслужби – 2.

– Чи відчуваєте Ви допомогу і сприяння з боку органів влади в своїй діяльності?

– Більше того. Ми надзвичайно вдячні представниками органів влади та місцевого самоврядування за розуміння та сприяння в виконанні покладених законодавством на Службу безпеки України завдань із захисту державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань із боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Не відкрию таємниці, якщо скажу, що свою діяльність УСБУ здійснює в умовах недофінансування. Особовий склад Управління змушений виконувати широкий спектр завдань не тільки на Сумщині, а й в районі проведення АТО. Ми мусимо самотужки перебудовувати свою діяльність до сучасних умов, модернізувати її технічне забезпечення, дбати про соціальний захист наших військовослужбовців та членів їхніх сімей та ін.

До речі, щодо забезпечення особового складу Управління житлом: у 2015 р. – розподілено 5 квартир, у 2016 – 7 (7 планується); виділено земельну ділянку під забудову багатоквартирного житлового будинку для сімей співробітників Управління. Без сприяння органів влади різного рівня, небайдужих громадян це було б не можливе.

Ми вдячні місцевим органам влади за підтримку ініціативи Управління щодо створення безпечного середовища життєдіяльності Сумщини, як прикордонного регіону, вагомим елементом якого є подальше впровадження проектів «Безпечне місто», «Безпечна область». Йдеться про створення і розбудову на території області єдиного апаратно-програмного комплексу відеомоніторингу, впровадження механізмів оперативного та скоординованого реагування всіх гілок влади на актуальні виклики та загрози безпеці держави, а також, що є вкрай нагальним викликом часу, − оптимізація інструментів прогнозування та моделювання безпекових ризиків на основі інтеграції інформаційних, інтелектуальних ресурсів суб’єктів забезпечення національної безпеки та громадянського суспільства.

Але питання не тільки в матеріальній допомозі. Відмічу послідовну державницьку позицію всіх представників місцевого депутатського корпусу районних рад, який, реагуючи на недотримання РФ своїх міжнародних домовленостей, підтримав відповідне звернення ВР України про визнання Російської Федерації країною-агресором. Це також суттєва підтримка нашої діяльності.

– Тобто можна сказати, що з депутатами всіх рівнів у Вас нормальні робочі стосунки і порозуміння?

– Скажу більше: ми співпрацюємо практично цілодобово. Багато проблемних питань, які виборці озвучують їм, вимагають і нашої уваги, і роботи. І, як показує практика, спільно, у взаємодії, ми їх успішно вирішуємо. У нас різні повноваження, юридично визначені напрямки діяльності, однак мета у нас спільна – мир, спокій та безпека наших громадян.

– Кілька тижнів тому я б не задавав це питання, але після трагічних подій на Київщині, не можу не спитати про рівень скоординованості між співробітниками УСБУ та іншими правоохоронними структурами.

– Відповім коротко: рівень взаємодії з колегами з правоохоронних структур був, є і надалі буде високим. Навіть якщо не брати до уваги інші важливі чинники, статус прикордонного регіону зобов’язує нас тісно співпрацювати, щоб мати позитивний результат. До того ж приємно, що знаходимо розуміння і відповідну наснагу в керівництва правоохоронних структур щодо боротьби з корупцією, зокрема, хабарництвом.

– Як Ви можете прокоментувати події зі спробами розхитати ситуацію, проведення т. зв. «третього Майдану» в Україні? Чи торкнулися ці події Сумщини?

– Та інформація, що здобувається Управлінням, вказує, що Сумській області, як прикордонному регіону, відводилася також «своя роль» у цілеспрямованій реалізації вищим політичним керівництвом Російської Федерації заходів із масштабної дестабілізації ситуації в Україні. Про деякі з них я вже сказав вище. Завчасно підбирався відповідний контингент, створювалися схрони зі стрілецькою зброєю, засобами ураження, зв’язку тощо. Дехто з тих, кого Росія навчила в центрах підготовки диверсантів у Бєлгородській та Ростовській областях, чекає нової команди тут. Серед нас. І ми про це знаємо. Нехай знають і вони.

Не будемо забувати, що проти УСБУ в Сумській області проводять активну розвідувально-підривну діяльність, дислоковані напроти сумської ділянки державного кордону, три обласні управління ФСБ РФ, прикордонної служби ФСБ РФ, підрозділи ГРУ Генштабу ЗС РФ та ін.

Крім цього, російська сторона розгорнула безпрецедентні за масштабами військові та антитерористичні навчання в безпосередній близькості до державного кордону. Їх вістря скероване на відпрацювання дій зі «знешкодження українських диверсантів», що поєднується з поширенням масованої антиукраїнської пропаганди серед населення. Непоодинокими є провокації на державному кордоні з боку росіян.

Досі не скасовано, введений у Сумській області ще кілька місяців тому, рівень терористичної загрози «жовтий». Ми перебуваємо в зоні підвищеного ризику проведення спецслужбами РФ підривної діяльності проти України.

Плани РФ розраховані на провокування конфліктних ситуацій, втягування в них «втемну» під різними гаслами активної частини українського суспільства. Особливі сподівання Кремлем покладаються на підбурювання органів місцевої влади до латентної автономізації окремих регіонів, що йде врозріз із державною політикою децентралізації, дискредитує ідею самоврядування.

Знаю, що це інтерв’ю будуть читати не тільки наші громадяни й патріоти, тому зазначу: з тими, хто несе загрозу безпеці нашій державі, а отже, тому, що для нас дороге серцю і святе, пощади не буде. Повторюсь: це я кажу як представник Української спецслужби, як громадянин, як батько. За рідну Сумщину будемо стояти всі разом і до кінця.

– Питання трішки не за темою. Як Ви вважаєте, які перспективи покращання ситуації в Україні? І чи може СБУ реально вплинути на це?

– Нещодавно в Україні відбулася презентація масштабного дослідження з прогнозування сценаріїв розвитку економіки України до 2030 року. Для якнайшвидшого досягнення Україною позитивних змін науковці запропонували цілком чітку послідовність дій влади і суспільства в основі якої «деполітизація процесу побудови стратегії розвитку держави». При цьому серед факторів, які заважають стабілізації економічної та соціально-політичної ситуації в Україні, було названо корупцію, тіньову економіку, державний борг тощо, а в якості рушійної сили прискореного розвитку України вказано стимулювання таких сфер економіки, як аграрний сектор, туризм, ІТ, військо-промисловий комплекс, нова енергетика та ін. Будемо спостерігати за цими індикаторами.

Не потрібно бути фахівцем, щоб вгледіти багато схожого в названих науковцями індикаторах змін у країні і пріоритетних напрямках діяльності СБУ. Щодо перспектив покращання ситуації, то науковці прогнозують, що таким переломним періодом у світовій економіці буде 2017-2020 рр. Президент України у своєму виступі 20.11.2016 року також відмітив тенденції активізації економіки України.

– Юрію Олеговичу, не можу не запитати, виконуючи таку важку місію начальника регіонального органу СБУ, у Вас з’явилися недруги?

– Недруги (сміється)? Знаєте, скоріше відбувається кардинальна переоцінка цінностей…

Колись давно, відповідаючи на схоже запитання, чи є у нього вороги, У. Черчілль відповів: «У тебе є вороги? Добре. Значить у своєму житті ти колись, щось відстоював».

– Що б Ви побажали нашим читачам у новому році?

– По-перше, більше читати українські, міжнародні ЗМІ. Вашу газету «Сумщина», перш за все (посміхається).

Тільки критичне сприйняття всього, що відбувається навколо нас, не дасть суспільству потонути в потоці брехні, пропаганди та маніпуляцій. Бути більш критичним і до змісту, і до тих, хто озвучує якісь гасла чи заклики. Мене завжди вчили – завжди спитай себе, а чому ці слова раптом промовила саме ця людина, саме в цей час, або саме на цьому телеканалі? Інше запитання – а кому це вигідно?

Це були побажання начальника УСБУ в Сумській області.

А як людини, звичайно, хочу зичити всім моїм землякам, співвітчизникам миру, сімейної злагоди, міцного здоров’я та впевненості у завтрашньому дні.

Разом ми переможемо!

Бесіду вів Віталій КОХАН

Джерело:
http://krasnews.at.ua/news/ukrajinski_specsluzhbi_interv_ju_z_nachalnikom_upravlinnja_sbu_v_sumskij_oblasti_juriem_goncharovim/2016-12-27-7197
27.12.2016
Українські спецслужби: інтерв’ю з начальником Управління СБУ в Сумській області Юрієм Гончаровим

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.