Любов Яківна Ладна-Роговська – видатний фармакогност, педагог і науковець

150717_Ladna-Rohovska01
ЛАДНА-РОГОВСЬКА Любов Яківна (20.08.1931, с. Запсілля Сумської обл. – 15.10.2013, м.Львів) — доктор фармацевтичних наук (1976), професор (1977), завідувач кафедри фармакогнозії (1970–1995) Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.

ВИДАТНИЙ ФАРМАКОГНОСТ, ПЕДАГОГ І НАУКОВЕЦЬ
До 80-ліття професора Любові Ладної-Роговської

20 серпня 2011 року виповнилося 80 років професору, доктору фармацевтичних наук, Відміннику охорони здоров’я, колишньому завідувачу кафедри фармакогнозії і ботаніки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Любові ЛАДНІЙ-РОГОВСЬКІЙ.
150717_Ladna-Rohovska02
Любов Яківна народилась у селі Запсілля Краснопільського району Сумської області. У 1949 році, після закінчення середньої школи, приїхала до Львова і, успішно склавши вступні іспити, стала студенткою фармацевтичного факультету Львівського державного медичного інституту. Під час навчання виявила зацікавлення до наукових досліджень, що проводились на факультеті, активно займалась громадською роботою.

У 1954 році закінчила з відзнакою навчання в інституті й того ж року вступила до аспірантури на кафедру фармацевтичної хімії своєї Alma Mater. Наставником і керівником її наукових досліджень був визначний вчений у галузі синтезу нових біологічно активних речовин, доктор фармацевтичних наук, професор М.М. Туркевич. Після закінчення аспірантури з 1957 року працювала асистентом, а з 1966 по 1970 роки – доцентом кафедри фармацевтичної хімії. Одночасно була деканом заочного фармацевтичного факультету. З 1970 до 1996 року працювала завідувачем кафедри фармакогнозії з основами біохімії лікарських рослин. 1975 року Любов Ладна-Роговська захистила докторську дисертацію і згодом (1977 р.) отримала вчене звання професора.
150717_Ladna-Rohovska03Під керівництвом професора Л.Я. Ладної-Роговської співробітники кафедри значно інтенсифікують дослідження лікарських рослин західних областей України, в основному, у трьох напрямках: хімічні – з метою виявлення серед них найперспективніших за вмістом біологічно активних речовин для одержання лікарських засобів, фармакологічні – в плані встановлення нових видів біологічної активності, ресурсознавчі – з метою оцінки стану природних запасів лікарської рослинної сировини.

150717_Ladna-Rohovska04Для проведення таких досліджень широко впроваджуються нові методи фізико-хімічного аналізу (передусім хроматографічного характеру), створюється фітохімічна лабораторія. У навчальний процес вводяться методики фітохімічного аналізу, студентів ширше залучають до наукової діяльності, виконання дипломних робіт. Саме під керівництвом професора Л.Я. Ладної-Роговської у 70-90 роках XX століття відбулось подальше становлення та розвиток галицької фармакогностичної школи, започаткованої ще професором Т.Ф. Вільчинським, виведення її на якісно новий і вищий рівень у навчально-методичному і науковому плані серед медичних і фармацевтичних вишів колишнього Радянського Союзу.
150717_Ladna-Rohovska05
Любов Яківна Ладна-Роговська – відомий вчений, автор понад 200 наукових праць, науково-методичних видань, інформаційних листів, багатьох авторських свідоцтв і патентів. Під її керівництвом виконано і захищено 12 кандидатських дисертацій.

Основні напрямки наукової роботи професора Л.Я. Ладної-Роговської стосуються цілеспрямованого синтезу лікарських препаратів, поглибленого вивчення офіцинальних видів рослин західного регіону України щодо вдосконалення стандартизації лікарської рослинної сировини, її раціонального використання, дослідження нових видів лікарських рослин з метою впровадження їх у медичну практику.
150717_Ladna-Rohovska06
Тривалий час Любов Яківна була членом редколегії і рецензентом багатьох фахових фармацевтичних періодичних видань, керівником, опонентом та консультантом низки докторських та кандидатських дисертаційних робіт, автори яких сьогодні очолюють профільні фармацевтичні кафедри в багатьох вишах України та за її межами. Вона проводила велику громадську роботу, тривалий час була головою Львівського обласного фармацевтичного товариства, циклової методичної комісії з профільних фармацевтичних дисциплін.
150717_Ladna-Rohovska07
За багаторічну сумлінну педагогічну, наукову і виховну діяльність професора Л.Я. Ладну-Роговську нагороджено медалями “За доблесну працю”, “Ветеран праці”, відзнакою “Відмінник охорони здоров’я”. Любов Яківна, попри високу вимогливість, передусім до себе, – надзвичайно чуйна, доброзичлива і скромна людина. Вона завжди допомагала молоді у перших кроках професійної діяльності, наполегливо І турботливо плекала молоду наукову зміну, нове покоління фармацевтів.

Хоча в останні роки стан здоров’я Любові Яківни не дозволяє активної творчої співпраці з колегами, участі у наукових форумах і конференціях, але основні напрямки та завдання розвитку фармакогнозії як науки і навчальної дисципліни, окреслені професором Л.Я. Ладною-Роговською, залишаються достатньо актуальними для сьогодення і майбутнього фармації.
150717_Ladna-Rohovska08
Колектив кафедри фармакогнозії і ботаніки, численні учні та колеги щиро вітають дорогого ювіляра. Зичимо Вам, вельмишановна Любов Яківна, здорового довголіття, сімейного щастя і затишку, добробуту, життєвої наснаги і оптимізму!

Колектив кафедри фармакогнозії і ботаніки.

Джерело:
Газета Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького
№ 8-9 (269-270) серпень-вересень 2011 року 21 вересня 2011 року
http://www.meduniv.lviv.ua/files/press/alma-mater/AM-11.8-9.pdf
http://krasnews.at.ua/publ/rozpovidi_pro_zemljakiv/ljubov_jakivna_ladna_rogovska_vidatnij_farmakognost_pedagog_i_naukovec/2-1-0-222

Світлини з:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.214653858709295.1073741830.131108907063791&type=3
Пам’яті видатного фармакогноста, педагога і науковця
Львівський фармацевтичний освітній портал
Ладна-Роговська Любов Яківна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.