ТЕХНОЛОГІЯ УСПІХУ

150929_Y_Sumets1

Як часто нам доводиться чути, що сільським господарством займатися клопітно, затратно і в цілому дуже невигідно. Яким же чином потрібно вести свою діяльність, щоб вважатися міцним господарством і мати достатньо коштів на утримання працівників, придбання техніки, сплату податків та ще щоб і на соціальну сферу вистачало? Юрій Іванович Сумець спробував себе в різних іпостасях, допоки не повернувся в Угроїди, щоб у рідній стороні створити міцне господарство, що має назву ФГ НВГ «Еліт-картопля», яке займається вирощуванням елітного посадкового матеріалу «цариці городів».

ЧУЖИЙ СЕРЕД СВОЇХ

За освітою Юрій Іванович – вчитель математики. Педагогічну освіту вирушив здобувати на Донбас, де й залишився жити. Тут, у селі Луганське Мар’їнського району місцеві жителі обрали його головою села на перших демократичних виборах. Але вже у дев’яності Юрій Іванович зрозумів, що мати проукраїнські настрої тут небезпечно.

– Будучи головою села відкрив україномовну школу, українську церкву, яка була єдиною ледь не всьому південному Донбасі, – ділиться чоловік. – Але цим налаштував проти себе все районне та обласне начальство. Далі більше. Коли на виборах Президента у 2004 році відкрито підтримував Віктора Ющенка, від погроз взялися до діла: били вікна у будинку, пошкодили автомобіль, почалися цькування, перевірки, ледь не довели до інфаркту, тож від головування вирішив відмовитись і взявся за фермерство.

Неподалік земель новоявленого фермера знаходився великий ринок, тож сам Бог велів займатися вирощуванням овочів, а оскільки ще з дитинства, як і всі селяни, більше за все знався на вирощуванні картоплі, тож на ній і зупинив свій вибір. В нагоді в налагоджені бізнесу став досвід, набутий під час трирічного проживання в Німеччині. Але час і події показали, що більше бути чужим серед своїх Юрій Іванович не може, тож повернувся у рідні Угроїди, де все довелось починати спочатку.

РОСТИ КАРТОПЛЯ, ВЕЛИКА Й МАЛЕНЬКА

В народі кажуть, що з дешевої риби виходить погана юшка. Юрій Іванович стверджує, що це ж стосується і сортів картоплі.
150929_Y_Sumets2
– Якось поїхав у Глухівський інститут луб’яних культур за насінням картоплі сорту Невська, хоча тоді особливого розмаїття у виборі не було, – згадує Ю. І. Сумець. – А директор інституту показує мені сорт Бородянська рожева еліта, кілограм якої на той час коштував одну гривню. Стою і думаю, чи взяти тонну цього сорту, чи у два рази більше, але дешевших сортів? Ризикнув – придбав дві тони еліти. Та коли посадив – все село приходило дивитись на диво-картоплю, якої вродило по 15-20 бульб в кущі. Поступово почав заводити інші елітні сорти. Люди цікавляться, та купувати на насіння не наважуються, мовляв, дорого, тож беруть сорти подешевше.

Задля цікавості давав односельцям по дві-три картоплини еліти. Порізали вони її навпіл, посадили, а коли зібрали врожай, очам не повірили – вродило більше, ніж з мішка своєї. Тож ми радимо людям – щоб мати якісний посівний матеріал, а значить і гарний врожай – треба раз на рік висаджувати картоплю високих репродукцій.

Це як ганчірка. Коли нею ведеш по столу, то чим далі, тим більше ганчірка стає брудною. Так і картопля: чим більше ти її висаджуєш із року в рік, тим більше вона накопичує хвороб, і це впливає на потенціал її врожайності. Зарубіжний фермер ніколи не вирощує картоплю другої, третьої та нижчих репродукцій. На товарну картоплю в Європі використовують лише першу репродукцію.
150929_Y_Sumets3
Разом з тим у ФГ НВГ «Еліт-картопля» розуміють, що купувати кожного року високоякісне насіння – дорого для наших селян, значно вигідніше розводити його самим, тож реалізують еліту у три кілограмових пакетах.

– Річ у тім, що ми гарантуємо урожай першого року 30 кілограмів з трьох, – стверджує Юрій Іванович Сумець. – Дивлячись від сорту та вмілих рук господаря урожайність може бути й вищою.

Дискусії про те, якого розміру має бути посадкова картопля, тривають десятиліттями, а ось наш співрозмовник твердо переконаний – розмір ролі не грає. Приміром минулого року господарству не вдалося повністю реалізувати дрібну картоплю, тож її озеленили, оздоровили, висадили і отримали врожай більший, ніж від «стандартної» насіннєвої.
150929_Y_Sumets4
Для якісного розведення насіння картоплі в домашньому господарстві фермер радить дослухатися до дідівських методів: перед посадкою картоплю слід оздоровити, озеленити, поклавши її на землю в тепле місце, але при цьому уникаючи попадання прямих сонячних променів. Прогрівати слід до появи паростків, якщо вони ниткоподібні – то з такого насіння толку мало, якщо ж пагони товсті – це саме те, що потрібно.

У фермерському господарстві масштаби інші, та й сортів скільки, що відразу не запам’ятаєш, тому процес зберігання, оздоровлення, фасування залишимо «поза кадром», зазначимо лише, що процеси ці копіткі і вимагають дотримання необхідних температурних умов та стандартів.

І СОБІ, І ЛЮДЯМ
150929_Y_Sumets5
Сьогодні ФГ НВГ «Еліт-картопля» міцно стоїть на ногах, а їхній посівний матеріал реалізується майже у 140 насіннєвих магазинах по всій Україні. Тут обробляють 130 га землі, ще понад тридцять гектарів – це людські наділи, які тривалий час не використовувалися. Як розповідає Юрій Іванович, лише на боротьбу з бур’янами вніс гербіцидів на кілька десятків тисяч, та незабаром земля віддячила йому гарним врожаєм. Та це не межа, адже як зізнається фермер, може обробляти й значно більше землі, для цього має необхідну техніку, наразі у сховищі можна зберігати посівного матеріалу на 150 гектарів.

Попри постійну зайнятість Юрій Іванович знаходить час, щоб відвідувати спеціалізовані виставки, читає відповідну літературу, де черпає нові технології вирощування картоплі та її зберігання.

Сьогодні на підприємстві постійно працює 24 робітника, а на сезонні роботи завдяки співпраці з районним центром зайнятості вдається офіційно долучити ще до 50 чоловік. Допомагає господарство і місцевим школі, дитсадку, амбулаторії. Тож треба побажати нашій Краснопільщині побільше таких господарників і господарств.

Джерело:
http://krasnews.at.ua/news/tekhnologija_uspikhu/2015-09-28-5480
28.09.2015
ТЕХНОЛОГІЯ УСПІХУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.