Реформа децентралізації діє! Краснопільська ОТГ за фінансовими показниками увійшла до трійки найкращих громад України

Експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні провели аналіз показників фінансової діяльності об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Цього року експерти змінили підхід до здійснення оцінки виконання показників місцевих бюджетів 665 ОТГ, які у поточному році мають прямі міжбюджетні відносини з державних бюджетом.

Згідно з моніторингом, Краснопільська ОТГ увійшла до трійки (у своїй групі) найкращих громад України за результатами своєї фінансової діяльності.

Бюджет Краснопільської ОТГ складає 120 мільйонів, бюджет розвитку – 20 мільйонів. Серед ОТГ Сумщини хороші результати також у Тростянецької, Чернеччинської, Кролевецької, Миколаївської, Миропільської, Бочечківської, Комишанської громад.

Для проведення аналізу, 665 ОТГ України згрупували за критерієм чисельності населення громади:

Група 1 – ОТГ з чисельністю населення понад 15 тис. жителів;
Група 2 – ОТГ з чисельністю населення від 10 до 15 тис. жителів;
Група 3 – ОТГ з чисельністю населення від 5 до 10 тис. жителів;
Група 4 – ОТГ з чисельністю населення менше 5 тис. жителів.

Відповідно, показники Краснопільської ОТГ, яка об’єднує 16 тис. жителів, аналізувалися і порівнювалися з громадами Групи 1.

За підсумками І-го півріччя 2018 року аналіз проведено у розрізі чотирьох показників, які характеризують фінансові аспекти діяльності об’єднаних територіальних громад:

1. Власні доходи на одного мешканця (співвідношення обсягу надходжень власних доходів до кількості мешканців відповідної ОТГ);

2. Динаміка надходжень місцевих податків і зборів у 2018 році порівняно з 2017 роком;

3. Рівень дотаційності бюджетів (співвідношення обсягу базової чи реверсної дотації до загальної суми доходів ОТГ без урахування субвенцій з державного бюджету);

4. Питома вага видатків на утримання апарату управління у фінансових ресурсах ОТГ (питома вага видатків на утримання апарату управління органів місцевого самоврядування в сумі власних доходів загального фонду).

Основні висновки проведеного аналізу такі:

1) В цілому, за підсумками І півріччя 2018 року до місцевих бюджетів ОТГ надійшло у 2,3 рази більше порівняно з І-м півріччям 2017 року. Із розрахунку на одного мешканця громади це склало 1613 грн. (теж зростання у 2,3 рази).

2) Для аналізу фінансової спроможності громад особливо цікавим і важливим є показник динаміки надходжень місцевих податків і зборів (співвідношення надходжень за І півріччя 2018 до І півріччя 2017 року).

Місцеві податки і збори, їх належна мобілізація, є одним з найпоказовіших індикаторів ефективності економічної діяльності громад та роботи органів місцевого самоврядування.

Безсумнівно, що підвищення ролі місцевих податків і зборів, досягнення їх максимально можливої мобілізації має бути одним із пріоритетів для органів місцевого самоврядування, адже саме це може забезпечити посилення фінансової стійкості та самостійності місцевих бюджетів.

Саме за цим показником (який становить 153,3%) у Краснопільської ОТГ найвищий рейтинг (2 місце) – серед аналізованих, який вніс найвагоміший вклад у високе 3-е місце громади у підсумковому рейтингу.

3) Найменш залежними від дотаційних ресурсів з державного бюджету цілком очікувано виявилися громади Групи 1, адже чим більша громада – тим більші у неї шанси стати фінансово стійкою і самодостатньою.

Але розмір громади не є визначальним. У кінцевому підсумку, найбільш важливими чинниками є активна позиція громади щодо залучення інвестицій та створення робочих місць.

4) За показником питомої ваги видатків на утримання апарату управління (у власних ресурсах ОТГ) кращими теж цілком очікувано виявилися громади Групи 1.

Це свідчить про більшу фінансову спроможність великих ОТГ, адже у таких громадах витрати на апарат управління у відсотковому вираженні є меншими, що дає можливість спрямовувати більше коштів на розвиток своїх територій.

З кількісними результатами аналізу виконання місцевих бюджетів ОТГ в Групі 1 за І півріччя 2018 року можна ознайомитися тут:
https://storage.decentralization.gov.ua/uploads/attachment/document/181/1.pdf

За матеріалами:

https://krasnopilska-gromada.gov.ua/news/1537358439/
КРАСНОПІЛЬСЬКА ОТГ УВІЙШЛА ДО ТРІЙКИ НАЙКРАЩИХ ГРОМАД УКРАЇНИ
19.09.2018 14:58

https://decentralization.gov.ua/news/9680
Експертний аналіз бюджетів 665 ОТГ за І півріччя 2018 року
18.09.2018 – 15:42

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.