«Сковорода від А до Я»: простими словами про велику людину

«Щастя ні від землі, ні від небес не залежить…»

Нещодавно відома серія абеток-енциклопедій «від А до Я» поповнилася яскравим життєписом Григорія Сковороди. Це чергова книга-лабіринт, яку хочеться читати, розглядати, вивчати та обговорювати.

Загалом розрахована вона на дітей віком від 6 до 12-14 років, але, чесно кажучи, і дорослим її погортати буде цікаво. Адже Сковорода був не лише автором ідеї про «сродну» працю, про яку більшість із нас пам’ятає ще зі шкільної програми. Це надзвичайно багатогранна особистість із непростим характером та великим серцем.

Про оформлення та зміст

Чи знали ви, що Григорій Сковорода – український супермен? Якщо ні, то щойно вам до рук потрапить ця абетка, така думка неодмінно виникне. Її можна легко обґрунтувати. Сковорода був педагогом, філософом, співаком придворної капели, мандрівником, поетом, богословом. Також він знав декілька мов і грав на чотирьох музичних інструментах. Чим не супермен-інтелігент?

Кожна сторінка книги – це окрема ілюстрована історія із життя Сковороди, якій відповідає певна літера алфавіту. Нерідко вона доповнена нотками доброго гумору й елементами сучасного життя. Завдяки тому, що життєпис не подається у вигляді класичної біографії із купою дат та імен, запам’ятовуватися інформація буде легко.

Окрім того, що в абетці-енциклопедії філософ зображений як «свій» хлопець, вона дає повноцінне уявлення про період, у якому він жив та працював. Юні читачі дізнаються про його мандри, філософські ідеї, життєві принципи та поневіряння. А також вони зможуть поглибити свої знання із географії, природознавства, літератури, історії тощо.

Про особистість Сковороди

Сковорода був особливою людиною – це очевидно. Але в абетці Леонід Ушкалов не намагається зліпити із нього святого. Автор демонструє, що філософ інколи помилявся, міг бовкнути трішки зайвого, майже всі дороги сходив пішки, проте полюбляв пармезан і токайське вино. Таким чином, Сковорода постає перед читачами, як звичайна людина з незвичайним баченням світу та особливим розумінням життя.

«Багатий не той, хто багато має, а той, кому вистачає».

Особистість Григорія Сковороди розкривають не лише історії про нього, а й байки, притчі, легенди, які належать його перу. Вони гармонійно вплітаються у біографічні подробиці, що дає змогу юним читачам самостійно робити висновки.

Приміром, філософ стверджував: «Всі люди різні». Нині ж ми часто чуємо, що «всі люди рівні». То де ж істина? Відповідь вартує обговорення.

«Нерівна рівність» – неодмінна умова життя всього світу, бо наш світ – це немов посаджений рукою Бога сад-квітник, де є і яблуні, і груші, й вишні, і сливи, й виноград, і жоржини, і троянди, й лілеї, і хризантеми, і матіоли, і все-все. Світ існує тільки тому, що різноманітний».

Попри те, що Сковорода бачив нерівну рівність, свідомо відмовлявся від багатьох життєвих благ, він був «філософом радості й любові». Його вабила дорога й природа, і у всьому він міг побачити світло. Погодьтеся, що це особливе уміння. Чи можна його опанувати? Відповідь на це запитання кожен має знайти самостійно.

Григорій Саввич першим заговорив про «сродну» працю. Суть цієї широковідомої ідеї проста: щасливою людину роблять не гроші та золото, а праця. Праця, яку вона виконує з любов’ю, без відрази і примусу, на благо іншим. Бо це є і справжнє щастя.

«Сродна» праця – ось джерело нашого щастя».

Абетка-енциклопедія «Сковорода від А до Я» – це чудова книга, яка неодмінно має бути у бібліотеці вашої дитини. Вона навчить її не боятися помилок, любити світ, людей, природу, книги, тішитися малим, але прагнути більшого. А ще вона «змусить» ваше чадо думати, що вкрай важливо у наш час.

Джерело:
https://starylev.com.ua/club/article/skovoroda-vid-do-ya-prostymy-slovamy-pro-velyku-lyudynu
«Сковорода від А до Я»: простими словами про велику людину
Крисюк Тетяна
20.05.2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.