Володимир Єрмоленко, філософ, письменник: “Усі книжки професора завжди були mustread для освіченого українського гуманітарія…”

Ми періодично просимо різних успішних і творчих людей розповідати нам про книжки, які вони читають та рекомендують до прочитання. Представляємо осінню порцію різнопланових «мастрідів».

***

Чарівність енергії. Михайло Драгоманов
Леонід Ушкалов, «Дух і літера»

Володимир Єрмоленко, філософ, письменник:
«Блискуча книжка одного з наших провідних істориків літератури та істориків ідей — Леоніда Ушкалова. Особливо цінна, бо цього року Ушкалова не стало… Усі книжки професора завжди були mustread для освіченого українського гуманітарія, а тепер до їхньої унікальності ще й додається ця сумна деталь: більше не буде…»

Книжка про Драгоманова — це настільки обширний енциклопедичний твір, що кожен розділ тут треба читати з нотатником — запам’ятовуючи імена, цитати, події та тенденції. Головне — що історія Драгоманова вплетена в історію ідей того часу: українських та європейських. Стає більш ясною роль Драгоманова не тільки в українському, але й в глобальному контексті. Як людини, яка робила неймовірний для своїх часів синтез ліберальних, соціальних та національних ідей. Яка протиставляла український децентралізаційний принцип “Громади” двом російським опонентам — централізованому імперіалізму і не менш централізованому революційному радикалізму. Драгоманов — це антиімперський мислитель par excellence: він був антитезою як консервативній “правій” Російській імперії ХІХ століття, так і майбутній революційній “лівій” Російській імперії ХХ століття. Тому його “анархізм”, а насправді — думка про ефективність децентралізації — тож наша сучасна децентралізація є, по суті, продовженням Драгоманових ідей, був таким відмінним від “анархізму” російського — у Бакуніна, Кропоткіна чи Плеханова — який згодом переріс у російський більшовизм. Ну і ідея децентралізованої федерації, якою Драгоманов бачив устрій майбутньої Російської імперії, а натхненням для нього була федерація швейцарська, згодом став принципом, за яким будувалася повоєнна Європа: про це теж важливо пам’ятати.

***

Володимир Єрмоленко

Джерело:
https://womo.ua/plani-na-osin-7-rekomendatsiy-vid-zatyatih-chitak/
30.09.2019
Плани на осінь: 7 рекомендацій від затятих читак
Книжки на всі смаки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.