Професор історії Федір Турченко взяв участь у презентації документального фільму «Дорога свободи»

Професор історії Федір Григорович Турченко, уродженець села Тимофіївка нашого району, якому у лютому цього року виповнилося 75 років, продовжує активну наукову і громадську діяльність. Пропонуємо репортаж про презентацію і обговорення документального фільму запорізького колективу авторів «Дорога Свободи», у створенні якого взяв участь також доктор історичних наук, професор ЗНУ Федір Турченко.

***

28 липня з нагоди Дня Української Державності у Запорізькому музеї феноменальної сили відбувся перегляд та обговорення документального фільму «Дорога Свободи» з його творцями – командою віжн-радіо «На дотик» та гуртом Barabanza.

«Дорога свободи» – документальна стрічка про унікальний запорізький внесок в історію відновлення Незалежності і державності України у 1991 році.

Відправною точкою ідеї фільму стало 30-річчя проведення саме у Запоріжжі другого Всеукраїнського молодіжного фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута», який виявився не просто передвісником Незалежності, а, певно, «крапкою» радянської доби в історії України.

1991, 9 серпня у Запоріжжі стартував ІІ Всеукраїнський фестиваль української пісні та співаної поезії «Червона рута», перший у східній та південній Україні.

Відлуння фінального концерту фестивалю сягнуло світанку 19 серпня 1991, – горезвісного заколоту («путч ГКЧП»), що прискорив і вмотивував доленосне рішення тодішнього українського парламенту (Верховної ради УРСР) щодо проголошення 24 серпня 1991 року Державної Незалежності України.

Присутність у Запоріжжі з 8-го по 18 серпня 1991 р. представників української культурної еліти, сучасних самобутніх артистів, керівників національно-демократичного табору на чолі з В’ячеславом Чорноволом, святкова ейфорія, яка супроводжувала фестивальні події і контрастні за настроєм події наступного тижня того серпня, стали каталізатором доленосних суспільно-політичних змін в нашій країні.

Враженнями від тих подій, унікальними спогадами, думками про здобуту державність і Незалежність у фільмі поділилися учасники, переможці «Червоної рути-91» та фестивалів наступних років, історики, які вивчали цей період, і журналісти, які висвітлювали події здобуття Незалежності.

На презентацію документальної стрічки «Дорога свободи» до Запорізького музею феноменальної сили завітали також безпосередні її герої, які поділилися у фільмі своїми спогадами про унікальність проведення фестивалю «Червона рута» у Запоріжжі та інших куточках України. Серед них, зокрема, доктор історичних наук, професор ЗНУ Федір Турченко, голова Запорізької обласної організації НСЖУ Наталія Кузьменко, журналіст, співак і композитор Анатолій Сердюк, викладач ЗНУ Павло Мірошниченко, учасники гурту Barabanza.

Після перегляду фільму, відбувся обмін враженнями. В обговоренні взяли участь як учасники зйомок, так і всі охочі. Модерувала захід головна редакторка віжн-радіо «На дотик», авторка сценарію фільму Ольга Вакало. У своєму виступі вона, зокрема, наголосила, що «ця документалка, в яку її творці вклали багато своїх власних почуттів до нашої країни і до нашого рідного Запоріжжя, яке було, є і буде Україною, фільм, герої якого Незалежність здобували і здобувають кожний і кожна на своєму фронті – це наш дотик до наближення Перемоги у нинішній, останній російсько-українській війні».

Людмила Долженко

Переглянути фільм «Дорога свободи» можна за цим посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=7IzKD7y11D0
«Дорога Свободи». Документальний фільм

Джерело:
https://nsju.zp.ua/poslednie-novosti/2959-film-doroha-svobody-zaporizkyi-vnesok-v-istoriiu-vidnovlennia-nezalezhnosti-ukrainy
31.07.2022
Фільм «Дорога свободи» – запорізький внесок в історію відновлення Незалежності України

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.