28-річна Героїня з чотирма класами освіти

Однією з перших звання Героя Соціалістичної Праці у нашому районі удостоєна Віра Никифорівна Ройко. Вона народилася 26 липня 1919 року у с.Мозкове в селянській родині.

Бог відміряв жінці довге життя, сповнене трудової звитяги і важких випробувань. Рано пізнала ціну хліба, неповнолітнім дівчам, залишившись без батьківської опіки, у 1930 році пішла працювати в колгосп після закінчення початкової школи, пережила фашистську окупацію.

Спочатку освоювала ази тваринницької справи, а потім її життєва дорога пролягла до рослинницької галузі. Саме праця на землі принесла їй визнання і славу. Свого часу її ім’я гриміло на всю Україну. Слава передової ланкової так і залишилася з нею до останніх днів життя.

У передвоєнні роки у радгоспі Грязнянського цукрокомбінату велика увага приділялася цукрис150220_V_Royko1тим, адже треба було дати достатню кількість солодких коренів для переробки на місцевому цукрозаводі. З раннього ранку до пізнього вечора дівчата заготовляли місцеві добрива, курячий послід, вивозили їх на майбутні плантації, зимової пори проводили снігозатримання, дбали, щоб своєчасно на відведених площах закривали вологу.

Нелегкими були ті часи, – згадувала нерідко Віра Никифорівна, – вся надія була в основному на наші руки. Пололи, збирали довгоносиків, копали, вантажили на автомобілі, підводи, причепи.
150220_V_Royko2
Завдяки цій важкій, але почесній праці добивалися і успіхів. У 1939-1940 роках урожайність становила не менше 300-400 центнерів цукрових буряків з гектара.

Так розпорядилася доля, що жіночого материнського щастя жінка так і не пізнала. На третій день після весілля чоловіка мобілізували на війну, з якої він так і не повернувся. Заміж більше не ходила.

В період окупації Віра Никифорівна була завербована на роботу в Донбас. Додому повернулася після звільнення району від німців, і зразу очолила ланку по вирощуванню цукрових буряків та зернових культур.
150220_V_Royko3
У посушливому 1947 році ланкова Мозківського відділення В.Н. Ройко доглядала за 12-гектарним полем озимої пшениці. Важко працювала і земля віддячила їй, вродивши по 54,3 цнт з гектара. Цей успіх 28-річної ланкової Президія Верховної Ради СРСР відзначила орденом Леніна та присвоєнням звання Героя Соціалістичної Праці.

В.Н.Ройко за плечима мала лише чотири класи. Все життя присвятила рідній землі, ростила хліб, прославляла свій край трудовими здобутками, залишаючись людяною і скромною. Такою її знали односельці.

У 1960 році за сімейними обставинами полишила рідний колектив, рідне село. Вона переїхала до сусідньої Боромлі Тростянецького району.

Шанували славну трудівницю і в Боромлі, де жінка проживала останні роки. До виходу на заслужений відпочинок Віра Никифорівна працювала в місцевому сільгосптоварстві «Маяк».

12 жовтня 2011 року на 93 році життя перестало битися серце нашої славної землячки — Героя Соціалістичної Праці Ройко Віри Никифорівни. І хоч власної рідні не мала, в старості не була самотньою. Родину їй замінили сусіди, які й провели її в останню путь.

Джерело:
http://krasnews.at.ua/publ/rozpovidi_pro_zemljakiv/geroji_nashogo_kraju/28_richna_gerojinja_z_chotirma_klasami_osviti/16-1-0-509
13.11.2013
28-річна Героїня з чотирма класами освіти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.