«Журналіст України» про Краснопільську газету «Перемога»: досягнення і будні після реформування і децентралізації

Газета у Краснопіллі з символічною назвою «Перемога» готується в лютому 2022 року відзначити своє 90-річчя. І ця дата спонукає колектив не тільки зберегти видання з багаторічною історією, а зробити його ще більш затребуваним серед земляків.

Над тим, щоб газета була дійсно цікавою і добре оформленою, щоб вона не залишалася без реклами, працюють шестеро згуртованих колег. Директор – головний редактор Олександр Моцний, окрім вирішення всіх організаційних питань, разом з ще одним кореспондентом Інною Загорулько готує матеріали для публікації. Заступниця головного редактора Ольга Кисленко працює здебільшого з рекламодавцями, а в разі потреби приходить на допомогу, готуючи матеріали в газету. Двоє верстальників: Микола Лахай та Аліна Рубан дбають про дизайн видання, набирають тексти реклами та оголошень, бухгалтер Оксана Шевель дбає про економіку.

***

Обсяг тижневика «Перемога», як і в багатьох інших колег по цеху – дванадцять шпальт з чотирма у повнокольорі. Його наклад – близько 3000 примірників. Організували й передплату з PDF розсилкою. Але потім замислились, чи варто розвивати цей проект надалі, бо стикнулися з не зовсім очікуваною проблемою.

Робочі будні

І проблема не в тому, що коштує така передплата удвічі дешевше. Як виявилося, передплатники розсилають електронкою примірники газети друзям і знайомим, і тим самим редакція втрачає не тільки друкований, а й PDF тираж. Тепер вирішили мешканцям Краснопілля таку передплату обмежити, залишають її здебільшого землякам, які мешкають далеко від рідних місць і не можуть читати паперову версію.

***

Вже більше десяти років доповнює друковану версію «Перемоги» сайт «Край Слобожанський. Краснопілля». А останнім часом все активніше працює сторінка газети у Фейсбуці.

– Спочатку ми більше приділяли уваги сайту, але згодом побачили, що ФБ-сторінка стрімко набирає підписників, має багато відгуків на публікації, на ній ведеться жваве спілкування. Допомагає сторінка і друковану газету просувати: анонси номерів набирають за добу більше ніж півтори тисячі переглядів. Цікавить людей оперативна інформація про неординарні події, читають про важливі публікації друкованої газети. Судячи з лайків і коментарів, Фейсбук викликає інтерес у молодших поколінь наших читачів, а там, гляди, і друковану газету прочитають, – розповів головний редактор «Перемоги».

Розповів він і про те, що інформаційне поле Краснопілля насичене інтернет-ресурсом. Так, свій сайт має Краснопільська ОТГ, виставляють матеріали блогери, які часто працюють за принципом «підслухано – розповідаємо». Журналісти «Перемоги» за таким принципом працювати собі, звичайно, що не дозволяють. Але насичене інформаційне поле стає у пригоді: часто кілька рядків інформації у «підслухано – розповідаємо» після перевірки на достовірність дають поштовх до підготовки розлогого матеріалу про цікаву подію або про непересічних людей краю.

Якщо раніше були позаштатні кореспонденти, які живили газети інформаційно, то тепер їх замінив Фейсбук, – підмічають журналісти.

***

Минулорічні локдауни внесли свої корективи в робочий ритм. Спочатку було незвично працювати з людьми не наживо, а телефоном, через інтернет. Незвично було спілкуватися дистанційно і між собою, бути вдома, а не в звичних стінах редакції.

Та перелаштувалися на новий лад швидко, і читачі без оперативної, актуальної інформації не залишалися, бо жодного номера не пропустили. А от на рекламі через кризу в роботі самих рекламодавців втратили, і тільки тепер починають повертати колишні обсяги.

***

Не могли обійти й такого актуального для видавців питання, як стосунки з поштою.

З місцевими поштовиками у редакції складаються нормальні робочі стосунки. Трапляються, щоправда, поодинокі непорозуміння, але все швидко вирішується в робочому порядку. Хоча зауважують, що за ту плату, яку пошта отримує за доставку, хотілося б мати кращі послуги.

Директор – головний редактор Олександр Моцний

Олександр Моцний каже:
– Траплялося, що новенька листоноша адреси переплутає або хтось з листонош не донесе примірник до адресата. Коли чую на семінарах від колег, які проблеми з «Укрпоштою» їх спіткали, то наші неприємні випадки і проблемою назвати не варто. А коли ще знаєш, які зарплати у наших листонош, то сваритися з ними якось не хочеться, тому розбираємось мирно і спокійно.

Справа в тім, що у нас поки що збереглися стаціонарні поштові відділення, тому й порядку, напевне, більше, ніж деінде. Пересувне відділення працює лише одне, і в тих селах з доставкою і передплатою справи, м’яко кажучи, не дуже добрі: передплата впала в рази, а подекуди – наполовину. Отже стосовно обіцяного розширення мережі пересувних відділень у нас оптимізму мало.

Хвилює видавців і питання тарифів. Зараз, на друге півріччя, поштові тарифи не підвищувалися, але як буде надалі? Кажуть і про те, що хотілося б, аби «Укрпошта» стала партнером при укладанні угоди на співпрацю.

– Нам присилають договір нібито на узгодження, ми вносимо пропозиції. А потім нам кажуть: договір стандартний і пропозиції до нього вносити неможливо, – каже Олександр Віталійович.

І дійсно: скільки вже сказано з приводу узгодження умов договорів, а віз і нині там. Під час усіх спілкувань видавців з гендиректором «Укрпошти» Ігорем Смілянським він усіляко ухиляється від розмови щодо вирішення цієї проблеми і залишає все, як є.

***

Територіальна реформа виявилася прихильною до Краснопільського району. Його територія зазнала не дуже великих змін: при об’єднанні з Сумським районом від нього відійшли тільки одна ОТГ та кілька сіл. Але й там люди продовжують передплачувати свою газету, а до того ж, до них приєдналося трохи читачів з тих сіл, де раніше «Перемогу» не передплачували.

В редакції вдячні голові Краснопільської ОТГ Юрію Яремчуку, який, будучи керівником району, підтримував редакцію під час реформування, а після децентралізації без вагань і зайвої тяганини уклав угоди на висвітлення діяльності. Укладено угоду на висвітлення з ще однією – Миропільською ОТГ. І хоча суми не дуже великі, але сьогодні кожна гривня не буде зайвою на додачу до грошей, отриманих за передплату і на рекламі.

Джерело:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2002917153205348&id=460945124069233
Журнал “Журналіст України”
12.07.2021, 13:12
Чому в Краснопіллі
СКОРОЧУЮТЬ PDF РОЗСИЛКУ «ПЕРЕМОГИ», і як
ФЕЙСБУК ЗАМІНЯЄ ГРОМАДСЬКИХ КОРЕСПОНДЕНТІВ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.