Єрмолаєва Євгенія В’ячеславівна – доктор хімічних наук, дослідниця вогнетривів у металургії

Єрмолаєва Євгенія В’ячеславівна (04.11.1914, с. Угроїди Охтирського повіту Харківської губернії (нині – Сумський район Сумської області)) – доктор хімічних наук (1967), дослідниця фізико-хімічних характеристик вогнетривів і застосування їх у металургії. Вища освіта: хімічний факультет Харківського державного університету (1937). 1940–41 – працювала у 2-му Харківському медичному інституті, 1941–43 – на заводі № 537 (м. Кіров, РФ), 1943–44 – у Сталінському РК КП(б)У Харкова. 1944–65 – в Українському НДІ вогнетривів: від 1951 – завідувач хіміко-аналітичною лабораторією; 1965–75 – в Українському НДІ металів (обидва – Харків): 1965–71 – старший науковий співробітник, 1971–75 – старший науковий співробітник-консультант. Вивчала фізико-хімічні процеси, які відбуваються у вогнетривах при високих температурах, електровід’ємність катіонів металів та їх використання під час дослідження змочування вогнетривів силікатними розплавами.

***

Єрмолаєва Євгенія В’ячеславівна народилася 4 листопада 1914 року в с. Угроїди Охтирського повіту Харківської губернії (зараз – Сумський район Сумської області). Після закінчення середньої школи вступила до відновленого Харківського державного університету на хімічний факультет, де й отримала диплом про вищу освіту у 1937 році.

Будівля хімічного факультету Харківського державного університету. Фото 2016 року.

У 1940-41 роках Євгенія Єрмолаєва працювала у 2-му Харківському медичному інституті (до війни у Харкові було два медичних інститути). Радянсько-німецька війна, що почалася у 1941 році, внесла різкі зміни у життєві та наукові плани молодої вченої, у 1941 – 1943 роках Євгенія Єрмолаєва працює на патронному заводі № 537, що був евакуйований і розташований у м. Кірові (РСФСР). Після звільнення Харкова від німецьких військ Євгенія Єрмолаєва повертається до рідного міста і в перший рік відбудови (1943–44) працює у Сталінському РК КП(б)У м. Харкова.

У 1944 році Євгенія Єрмолаєва вирішила повернутися до роботи за обраною професією і вона починає працювати в Українському НДІ вогнетривів (м. Харків). У цей час сферою її наукових інтересів було дослідження фізико-хімічних процесів у вогнетривах при високих температурах, зокрема алюмосилікатних вогнетривких сумішей. З 1951 року Єрмолаєва Є.В. – завідувач хіміко-аналітичною лабораторією цього науково-дослідного інституту.

Будівля Українського НДІ вогнетривів. Харків. Сучасне фото.

Коротко про історію і спеціалізацію Українського НДІ вогнетривів. Український науково-дослідний інститут вогнетривів був організований у 1932 році на базі Науково-Дослідного Інституту силікатної промисловості, створеного 1927 року у Харкові. Основним завданням інституту була розробка вітчизняних вогнетривких матеріалів і організація їх виробництва з метою значного скорочення імпорту у ході прискореної індустріалізації країни. Інститут розробляв вогнетривкі матеріали для доменних печей, допоміжні пристрої коксових, мартенівських, двованних та скловидних печей, досліджував технологію виробництва вогнетривів тощо.

У 1965 році досвідчений хімік-науковець Єрмолаєва Є.В. переходить на роботу до Українського НДІ металівУкрНДІМет», м. Харків), спеціалізація якого було тісно пов’язана з напрямом роботи попередньої установи.

Будівля Українського НДІ металів. Харків. 1950-60 роки

Інститут «УкрНДІМет» та Українське республіканське відділення з проектування металургійних заводів Півдня «Укрдіпромез» були засновані 1928 року у м. Харкові і фактично складали разом єдиний комплекс – першу і провідну у вітчизняній металургії наукову установу, що забезпечувала науково-технічну підтримку підприємств гірничо-металургійного комплексу. «Укрдіпромез» у 1930 році було перетворено на інститут з проектування підприємств металургійної, залізорудної та марганцевої промисловості «Діпросталь». З початку 1960-х років інститут «Діпросталь» став також генпроектувальником заводів вогнетривів України.

Єрмолаєва Є.В. працювала в Українському НДІ металів до 1975 року. У цей період (1967 року) вона захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук. При цьому з 1965 по 1971 роки Єрмолаєва Є.В. працювала на посаді старшого наукового співробітника, а у 1971–75 роках – старшого наукового співробітника-консультанта.

Інститути «УкрНДІМет» та «Діпросталь» вирішували завдання науково-технічного забезпечення металургійного комплексу України та всього СРСР протягом багатьох десятиліть, тісно взаємодіючи один з одним. «УкрНДІМет» успішно проводив дослідження, розробляв та впроваджував нові технології, створював основи металургійної науки, а інститут «Діпросталь» на базі цих розробок виконував комплексне проектування металургійних заводів СРСР.

Фахівці і ветерани гірничо-металургійного комплексу України та багатьох країн добре знають і пам’ятають імена засновників і провідних фахівців інститутів «УкрНДІМет» та «Діпросталь»: академіки АН УРСР М. Луговцов та І. Францевич, член-кореспондент АН УРСР В. Васильєв; П. Мухачов (перший директор УкрНДІмет), Д. Сталінський, Є. Єрмолаєва, М. Леве, В. Можаров, О. Нікітіна, П. Рубін, В. Сладкоштєєв, І. Тришевський, Є. Фарафонов, Я. Шнеєров, Є. Шумовський, П. Александров, Д. Казарновський. В ряду цих імен і наша землячка – доктор хімічних наук Єрмолаєва Євгенія В’ячеславівна.

Для «Краснопілля Інфо» інформаційно-біографічну довідку підготував С.Онопрієнко.

Використані джерела:

https://esu.com.ua/search_articles.php?id=20029
Єрмолаєва Євгенія В’ячеславівна

https://esu.com.ua/search_articles.php?id=66663
Металів Український державний науково-дослідний інститут

http://energostal.kharkov.ua/ua/o-kompanii/istoriya
История ГП «УкрНТЦ «Энергосталь»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.