Гейко Дмитро Єфремович – ветеран війни, доктор медичних наук, професор із Запсілля

Гейко Дмитро Єфремович (25.04.1926, с. Запсілля Миропільської волості Грайворонського повіту Курської губернії (нині – Сумський район Сумської області) – 15.07.1999, Харків) – лікар-патологоанатом, доктор медичних наук (1970), професор (1975). Учасник 2-ї світової війни. Вища освіта: Харківський медичний інститут (1953). Працював: від 1953 – Харківський медичний інститут; від 1975 – професор кафедри патологічної анатомії педіатричного факультету Харківського медичного інституту, водночас 1974–86 – декан педіатричного факультету. Сфера наукових інтересів: проблеми загальної патологічної анатомії, патологічної анатомії серцево-судинної системи та післяопераційних легеневих ускладнень, туберкульозу. Співавтор перекладу українською мовою підручника А.Струкова та В.Сєрова («Патологічна анатомія». Х., 1999).

***

Гейко Дмитро Єфремович народився 25 квітня 1926 року в с. Запсілля Миропільської волості Грайворонського повіту Курської губернії (зараз Сумського району Сумської області). Дитинство і навчання юного Дмитра перервала німецько-радянська війна, у жовтні 1941 року його рідне село було окуповане німецькими військами. Зразу після визволення Миропілля і навколишніх сіл у березні 1943 року Дмитро Гейко, якому на той момент не виповнилося і 17 років, був мобілізований Миропільським РВК до лав Червоної армії.

Відтоді юний Дмитро Гейко, воюючи у складі 167-ї стрілецької Сумсько-Київської дивізії 1-го Українського фронту, пройшов всіма шляхами Другої світової війни, брав участь у визволенні від нацистів України, Польщі, Словаччини, Чехії. Бойовий шлях частини, в якій воював солдат Дмитро Гейко, проліг у боях за визволення Сум, Ромен, Києва, Поділля, Галичини, міст південної Польщі, Словаччини, Чехії. Дивізія брала участь у найбільших битвах 1944-1945 років – Житомирсько-Бердичівській, Корсунь-Шевченківській, Східно-Карпатській, Західно-Карпатській, Моравсько-Остравській наступальних операціях.

Витяги з наказу про нагородження єфрейтора Гейка Д.Є. медаллю «За отвагу» (17.06.1944)

За проявлену військову доблесть у боях за визволення Поділля у квітні 1944 року 18-річний єфрейтор Гейко Д.Є. нагороджений медаллю «За отвагу» (17.06.1944).

Німецько-радянська війна для Дмитра Гейка закінчилася у Празі. З військової служби Дмитро Гейко був демобілізований у листопаді 1946 року, після чого зміг продовжити перерване навчання.

Отримавши атестат про середню освіту, колишній фронтовик Дмитро Гейко вступив до Харківського державного медичного інституту, який закінчив у 1953 році. З цього ж року молодий лікар Гейко Д.Є. працює в рідному медичному інституті.

Будівля Харківського медичного інституту (1950-і роки)

Вся професійна діяльність і наукова кар’єра Гейка Дмитра Єфремовича пов’язані з педіатричним факультетом Харківського медичного інституту (зараз – ІІІ медичний факультет Харківського національного медичного університету). Цей факультет є продовжувачем славетної харківської педіатричної школи, яка веде свій початок ще з 1812 р., коли в Харківському імператорському університеті на кафедрі повивального мистецтва був введений для вивчення курс дитячих хвороб. У 1892 р. в університеті відкривається перша кафедра педіатрії під керівництвом талановитого лікаря-педіатра, професора Михайла Деєвича Пономарьова. Його продовжувач, професор Іван Віссаріонович Троїцький в непростих умовах Першої світової і громадянської воєн організував будівництво в Харкові дитячої університетської клініки – однієї з перших на теренах колишньої Російської імперії. 1930 року у Харківському медичному інституті були сформовані три факультети: лікувально-профілактичний, охорони материнства і дитинства (педіатрія) та санітарно-гігієнічний. З 1934 р. факультет отримав назву педіатричного.

У другій половині ХХ ст. педіатричний факультет постійно працює над підвищенням якості підготовки фахівців та розвитком наукового рівня свого професорсько-викладацького складу. З 1951 року на 6-му курсі було запроваджено навчання в субординатурі, а у 1967 р. запроваджено інтернатуру.

Будівля Харківського державного медичного інституту (1960-і роки)

Обравши спеціалізацію лікар-патологоанатом, Гейко Д.Є. працює на кафедрі патологічної анатомії педіатричного факультету Харківського медичного інституту. У 1950-1960 роки на кафедрі проводилися поглиблені клініко-морфологічні дослідження гіпертонічної хвороби й атеросклерозу. У 60-х роках на базі педіатричного факультету вперше в Україні були організовані перинатальний центр, а також Міський консультативний центр із розбору біоптичного і секційного матеріалу.

Сфера наукових інтересів лікаря-патологоанатома Гейка Д.Є. у цей час – проблеми загальної патологічної анатомії, патологічної анатомії серцево-судинної системи та післяопераційних легеневих ускладнень, туберкульозу.

У 1970 році Гейко Дмитро Єфремович захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктор медичних наук. З 1975 року Гейко Д.Є. – професор кафедри патологічної анатомії педіатричного факультету Харківського медичного інституту, і одночасно у 1974 – 1986 роках працював деканом педіатричного факультету. У 1980-х роках професор Гейко Д.Є. проводить низку робіт, в яких обґрунтовує значення біопсії в педіатрії, морфології захворювань перинатального періоду і дитячих інфекційних хвороб.

Доктор медичних наук, професор Гейко Дмитро Єфремович до останніх років життя продовжував плідно працювати і готувати все нові покоління фахівців-педіатрів. Професори Д.Є. Гейко та А.Ф. Яковцова (завідувач кафедри патологічної анатомії ХНМУ з 1971 по 2009 рр.) переклали на українську мову підручник А.І.Струкова і В.В.Сєрова «Патологічна анатомія», який був виданий у 2000 р. і став першим повним підручником з патологічної анатомії державною мовою в Україні.

Земний шлях доктора медичних наук, професора Гейка Дмитра Єфремовича закінчився 15 липня 1999 року в м. Харкові.

Для «Краснопілля Інфо» біографічну довідку підготував С.Онопрієнко

Використані джерела:

https://esu.com.ua/search_articles.php?id=28965
Гейко Дмитро Єфремович

https://pamyat-naroda.ru/heroes/person-hero40928632/
Гейко Дмитрий Ефремович
Год рождения: 26.04.1926

http://podvignaroda.ru/?#id=44968261&tab=navDetailManAward
Гейко Дмитрий Ефремович 1926 г.р.

https://knmu.edu.ua/istoriya-iii-medychnogo-fakultetu/
Історія ІІІ медичного факультету

https://knmu.edu.ua/istoriya-kafedry-patologichnoyi-anatomiyi/
Історія кафедри патологічної анатомії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.