Гуманітарний коридор з окупованих територій через Сумщину: умови перетину кордону в 2024 році

Гуманітарний коридор через Сумську область – один з небагатьох шляхів, яким можна дістатися з тимчасово окупованих територій Донеччини, Луганщини, Запоріжжя, Херсонщини та Криму на підконтрольну Уряду України територію.

Про умови перетину пункту пропуску в 2024 році виданню ТРИБУН розповів координатор напряму евакуації Благодійного фонду “Схід SOS” Ярослав Корнієнко.

– Розкажіть, будь ласка, про свою діяльність та, зокрема, про роль фонду в евакуації українців.

– Благодійний фонд “Схід SOS” всебічно допомагає постраждалим від російської агресії. У співпраці з партнерськими організаціями команда проводить евакуацію цивільного населення із прифронтових територій, надає гуманітарну допомогу, облаштовує укриття та Пункти незламності, адвокатує зміни, займається моніторингом, відбудовою та захистом постраждалих, а також надає безоплатні юридичні та психосоціальні консультації.

Від 24 лютого 2022 року евакуаційні екіпажі врятували понад 80 000 людей і допомогли їм дістатися більш безпечних місць. Понад 10 000 із них – представники маломобільних груп населення.

– За яким графіком працює пункт пропуску на Сумщині?

Пункт розпочинає роботу зранку. У більшості випадків це залежить від того, як росіяни пускають людей зі свого боку. Близько 11:00 команда БФ “Схід SOS” разом із ГО “Плурітон” зустрічає перших громадян України.

Працюємо до пізньої ночі, допоки потрібна допомога.

Наразі потік людей зменшився, щодня близько 60 осіб прибувають із ТОТ на підконтрольну уряду України територію через РФ. Зазвичай всі встигають перетнути пункт до комендантської години, яка на Сумщині розпочинається о 23:00.

– Які документи необхідні, аби пройти пункт пропуску?

– Для перетину кордону необхідні документи, що підтверджують особу та громадянство України:

паспорт, свідоцтво про народження (або копії),
закордонний паспорт,
водійське посвідчення тощо.

– Чи пропускають через коридор українців, які вимушено отримали російські паспорти?

– Багато українців і українок, які вимушено отримали російські паспорти, переходять кордон, адже для когось це було питанням виживання. Не пустити через кордон можуть за умови, що особа не є громадянином України або жодним чином не може підтвердити громадянство. Таких випадків майже не буває.

– Скільки приблизно часу займає перетин?

Зі слів тих, хто перетинає кордон, ми знаємо, що прикордонники з боку Росії проводять перевірку від 2 годин. Після цього люди вимушені подолати шлях у 2 кілометри пішки.

Час перетину залежить від того, як швидко людина може пересуватися, чи їдуть разом із нею діти чи представники маломобільних груп населення, чи багато валіз, чи везуть тварин тощо.

На кордоні їх зустрічає автобус і везе до пункту перевірки документів, яка триває протягом 2-х годин (або менше). Після верифікації людям, за потреби, допомагають дістатися в Суми, щоб продовжити свій шлях, або пропонують скористатися транзитним шелтером, щоб переночувати.

– Як і хто допомагає людям на пункті перетину?

– Наш фонд разом із партнерами з ГО “Плурітон” допомагає людям на пункті перетину вже понад 8 місяців. У команді працюють психологи, юристи та соціальні працівники. Поки дорослі проходять процедуру перевірки документів, команда допомагає сконтактувати з рідними та визначитися з подальшим маршрутом, доглядає за тваринами та опікується дітьми.

Упродовж дня евакуаційні команди відвозять тих, хто пройшов перевірку в шелтер у Сумах, який облаштували наші партнери – ГО “Плурітон”. Там люди можуть перепочити, поїсти, прийняти душ, зареєструватися на евакуаційний потяг і соціальні виплати. Вранці команда фонду відвозить їх на вокзал.

Щоранку з Сум до Києва курсує евакуаційний потяг, ним люди можуть дістатися столиці. По прибуттю українці отримують соціальні виплати від держави в розмірі 3 000 гривень для дітей і осіб з інвалідністю, 2 000 – для всіх інших.

– Розкажіть про особливості перетину з домашніми тваринами. Чи є де їх розмістити, поки господарі проходять оформлення?

– Якщо ви перетинаєте кордон із домашніми улюбленцями, варто переконатися, що тварина на повідку чи в переносці, якщо це є можливим. Також краще мати запас їжі для тварини на 1-2 дні та набір посуду, з якого вона може їсти та пити.

Допоки ви будете проходити верифікацію документів, тварини можуть знаходитися у приміщенні. За потреби команда фонду допоможе вигуляти, нагодувати та заспокоїти улюбленців. У шелтер також пускають із тваринами.

– Чи змінилися умови перетину у порівнянні з тим, як це було влітку?

– Умови змінюються лише у зв’язку з погодою. Інколи в людей промокають ноги або вони одягнені не за сезоном. Ми допомагаємо зігрітися, пригощаємо чаєм, за можливості надаємо шкарпетки чи інший одяг.

– У мережі ширилася інформація про те, що на російському кордоні зникають люди, які хотіли перетнути коридор. Чи знаєте щось про це?

– Ми ніколи не чули, аби хтось зник на російському кордоні від партнерів або людей, які перетинали пункт пропуску. Інколи люди затримуються на кордоні або під час перевірки документів. Тут варто набратися терпіння.

Юстина Луганська

Джерело:
https://tribun.com.ua/uk/107971-gumanitarnij-koridor-z-okupovanix-teritorij-cherez-sumschinu-umovi-peretinu-kordonu-v-2024-rotsi
Гуманітарний коридор з окупованих територій через Сумщину: умови перетину кордону в 2024 році
ІНТЕРВ’Ю
15 січня 2024 в 10:03

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.