Творець краси

150519_2_A_Deineka_1Мне осень пасмурным крылом стучит в окно.
Всё, что тревожило в былом, разрешено.
Всему пришла своя пора и свой черед.
Уж «завтра» меньше, чем «вчера», короче год.
Короче миг, короче день, короче путь,
Лишь только удлиняет тень закатный луч.
Закономерность бытия – круговорот,
Не сожалея, не скорбя смотрю вперед.
Течет размеренно река – громада лет.
Исчезли в прошлом берега, к ним брода нет.
Не воскресить затёртых строк, не повторить.
К закату движется поток – уж так и быть.
Все то, что было решено, ушло, как дым.
А то, что будет – всё равно… решать другим.
А. Дейнека

Анатолій Іванович Дейнека – відомий в Україні містобудівник. Багато років він працював головним архітектором міста Суми, а потім і Сумської області. Але не всі знають про різноманітність таланту заслуженого архітектора України. Він – оригінальний літератор, художник, фотомайстер, гітарист, філософ.
150519_2_A_Deineka_Pustoviitivka
Його талантом було створено безліч малюнків, здійснено проекти такі, як пам’ятник партизанам Сумщини на Привокзальній площі в Сумах, пам’ятник Чайковському та благоустрій Привокзальної площі в Тростянці, танк у Штепівці тощо. Але сам Анатолій Іванович виділяє дві праці: «Дзвін скорботи» в с. Нова Слобода Путивльського району та церкву Святої Трійці в с. Пустовійтівка Роменського району. Як він сказав сам про себе, «мені випала доля бути архітектором за покликом душі, а не за ремеслом, тому, напевно, життя наділило щастям прилучення до всіх її муз, в тому числі і до поезії».
(Вакулішина М. Його девіз – життя триває! // Суми і сумчани. – 2010. – №23 (4 черв.). – С. 19.)

Основні дати життя

Народився 20 травня 1930 р. в с. Рясне Краснопільського району Сумської області.
У 1957 р. закінчив Київський інженерно-будівельний інститут.
У 1961-1967 рр. – головний архітектор м. Суми.
3 1968 р. – заступник, а з 1969 р. – начальник управління містобудування й архітектури Сумського облвиконкому.
На посаді головного архітектора м. Суми вирішив питання розробки Генерального плану міста і схем промислових вузлів. Реалізація цих проектних рішень сприяла тому, що в 1990 р. місто Суми було удостоєно премії ради Міністрів СРСР за розробку Генерального плану і будівництво згідно з ним.
150519_2_A_Deineka_2Перебуваючи на пенсії не припиняє творчої і громадської діяльності як архітектор. Головний архітектор проектів ТВМ АП “БББ”.
Автор трьох путівників “Пам’ятки архітектури Сумщини”, виданих у 1971, 1981, 1989 рр.
Нагороджений орденом Святого Володимира II ст., медалями “За доблесний труд”, “Ветеран праці” та іншими.
Заслужений архітектор України.
Член Національної Спілки архітекторів України.
У 2007 р. кандидатура А.І. Дейнеки рекомендована загальними зборами СОО НСАУ на присвоєння звання “Народний архітектор України”.

Автор проектів (основних):
Дитяча зона міського парку. Суми. 1959-1960 рр.
Сквер імені героя громадянської війни І.Ф. Федька. Суми. 1968 р.
Монумент танкістам у пам’ять битви під Штепівкою Лебединського району в 1943 р. 1969 р.
Благоустрій привокзальної площі. Сумська область, м. Тростянець. 1982-1983 рр.
Відновлення дзвіниці церкви. Сумська область, смт. Краснопілля. 1993-1994 рр.
Палац шлюбу та сім’ї. Конкурсний проект (перша премія). Суми. 2005 р.
“Дзвін скорботи” монументу у пам’ять жителів с. Нова Слобода спалених фашистами. Сумська область. Путивльський район. 2005 р.

150519_2_A_Deineka_TrostianetsЧлен авторських колективних проектів:
Монумент партизанської слави у привокзальному сквері. Суми. 1967-1968 рр.
Пам’ятник П.І. Чайковському. Сумська область, м. Тростянець. 1983 р.
Церква Олександра Невського. Сумська обл, с.Гребениківка. У стадії будівництва.
Надбрамна Покровська церква Софроніївського монастиря. 2005 р. Реставрація.
(За матеріалами: Дейнека Анатолій Іванович : архітектурний альбом. – К., 2007. – С. 87 : фото.)

А.І. Дейнека згадує…

1961 р. я повертаюся в Суми. Попрацював недовго в проектній організації, і мене перевели на посаду головного архітектора міста. Ось тоді я відчув, без перебільшення, особисту відповідальність за історію міста. Почалася переробка генерального плану, адже на ньому на той час не було навіть Хімпрому, який уже тоді будувався.
150519_2_A_Deineka_Troitskyi
Як “виторгували” Троїцький собор
Після виходу сумнозвісної постанови Хрущова про «Излишества в архитектуре» у Сумах переглянули список пам’яток історії. До нього не ввійшов Троїцький собор. На той час у ньому був склад культтоварів. До нового переліку, який виносився на затвердження, я включив цей храм. Це страшенно не сподобалося тодішньому голові облвиконкому. До речі, однією зі своїх заслуг перед державою він вважав знищення Троїцького храму в Глухові.

Що ти знайшов у тій церкві? – дорікав він мені. – її ж Харитоненко будував. Ми в ній ось знесемо куполи, прибудуємо поверх і буде розкішний клуб“.

Виконком, звичайно ж, думку керівника підтримав. Врятувати храм можна було, тільки добившись через Київ „замороження” будівництва, що мені і вдалось. У спілкуванні з тодішньою владою йшов постійний торг на зразок: «Ти мені дозволяєш висадити Преображенську церкву в Глухові, а я тобі дозволю реставрувати твій Троїцький собор».

Та законсервований об’єкт (пережив період невігластва і тепер відновлений) і у Глухові збережений один з улюблених мною храмів.

Секрети кар’єрного довголіття

Кількість начальників і епох, які пережив головний архітектор області Анатолій Іванович, дивує. Як вдалося, попри все, втриматися на посаді, ухвалюючи рішення врозріз з тодішніми вимогами? Як зміг служити справі, а не особам? Досі він викликає у колишніх колег задоволення від співпраці. Анатолій Іванович поділився секретами, які стали принципами його роботи.

По-перше. Уміти слухати людину і чути все, що вона говорить, не сприймаючи сказане емоційно.
По-друге. Ніколи не підвищувати на підлеглого голос. Спокійно й аргументовано його треба поставити в таку ситуацію, щоб він сам дав оцінку своїм діям.
По-третє. У спілкуванні з керівництвом не порушуй питань, про які тебе не запитують; у відповідях ні на кого не посилайся, а відповідай лише за власні вчинки.
По-четверте. Не кайся в тому, чого не чинив, у чому не винний, не принижуйся, а послідовно, виважено переконай, що саме так діяв в інтересах справи. Заперечуй аргументовано, а не образливо.
150519_2_A_Deineka_DzvinSkorboty
У «Дзвонах скорботи» – народна душа

Коли мене запросили до участі у конкурсі на проект пам’ятника в селі Нова Слобода, я не сподівався на увагу до свого проекту. Попередні оцінки були дещо скептичні, тому за всім перебігом конкурсних подій не спостерігав, аж поки мені не зателефонували: «Негайно виїжджай до Нової Слободи. Там іде сесія сільради, де ухвалюють твій проект, він переміг у конкурсі

Важко пояснити, що я відчував, коли його створював. Усе зроблено на єдиному подиху. Швидкими темпами почалось будівництво, і мені, автору, доводилося виписувати все до найменших деталей – від ручок на огорожі до розміру і кольору плит.

Складно пояснити кожен конкретний символ пам’ятника. Але те, що він одночасно нагадує і дзвін, і свічку, і надгробок, і обеліск – глибоко символічно.
(За матеріалами: «Усе моє життя – творчість» // Суми і сумчани. – 2004. – №27 (1 лип.). – С. 9.)

А.І. Дейнека називає деякі архітектурні безглуздя:
– Торговим павільйоном перекрито огляд центрального універмагу на Червоній площі, знищений мальовничий квітковий сквер.
– Сквер на Червоній площі – головна зона відпочинку в галасливому міському центрі – перетворений на суцільний пивний бар.
– Будинок зв’язку на розі вул. Червоногвардійської перекрито торговим павільйоном. Така ж доля очікує автовокзал
– Торговою будівлею ліквідована стоянка автотранспорту біля залізничного вокзалу, що взагалі є безглуздістю щодо транспортного вузла.
(За матеріалами : Панорама. – 2006. – №10 (8-15 марта). – С. А29).

Цікаве про А.І. Дейнеку

«Саме цей архітектор заснував у нашому краї науковий підхід до формування районних архітектурних кадрів. Він справжній кадровий зодчий… Він має сміливість бути оригінальним, несподіваним і сучасним». (М. Деркач).

«Начитавшись Шекспіра, Меттерлінка, Шіллера, Анатолій Дейнека став висловлювати свої «сверблячі» думки у віршах і піснях – у більшості ліричних. Лірика – це душа людини. В деякі її куточки він пускає близьких». (ст. із газети «Панорама», 2003 р.).

«Анатолій Іванович – стратег, який завжди відчуває перспективи розвитку великого міста». (Р. Сумбатов).

«Все трудове життя Анатолія Дейнеки – приклад безкорисливого служіння професії». (М. Деркач).

«Дейнека звів генплан в розряд обов’язкового для виконання документа і завдяки йому кожен проект з тих пір обов’язково проходить через фільтр двох питань: чи є об’єкт в генплані та чи можливо його поява у форматі генплану». (Р. Сумбатов).

«Головне, що він цінує у будь-якої людині, – порядність. І слідує ювіляр своїм коханим, майже геральдичним, рядкам невідомого поета: «Душу – Богові, Серце – Дамі, життя – государю, честь – нікому!». Схоже, ці рядки і можна назвати кращим епіграфом до явища на ім’я Архітектор Анатолій Дейнека». (Ю. Карпенко, ст. із газ. «Панорама», 2010 р.).

Література:
Про присвоєння архітекторам почесного звання «Заслужений архітектор УРСР» [Текст] : указ Президії Верховної Ради України від 5 вересня 1991 // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – 5 лист.. – С. 1309.
Дейнека А.И. Памятники архитектуры Сумщины [Текст]: путеводитель / А.И. Дейнека. – Х. : Прапор, 1989. – 199 с.
Дейнека А.И. Страницы памяти [Текст] / А. И. Дейнека. – Сумы : Корпункт, 2005. – 56 с. : портр., ил.
Дейнека А.І. Архітектурні прем’єри [Текст] / І. Дейнека // Червоний промінь. – 1968. – 1 січ.– С.2.
Дейнека А. З історії нічого не викреслити [Текст] / А. Дейнека // Червоний промінь. – 1991. – 2 лист. – С. 5. Автор розповідає про путівник «Пам’ятники архітектури Сумщини».
Дейнека А. Немного о сумской архитектуре [Текст]: архитектор Анатолий Дейнека требует прекратить спекуляции на генплане города / А. Дейнека // Панорама. – 2006. – №10 (8-15 марта). – С. А29.
Дейнека Анатолій Іванович [Текст] // Сумщина в іменах : енциклопедичний довідник. – Суми, 2003. – С. 127.
Анатолию Дейнеке присвоено звание Почетного архитектора России [Текст] // Данкор. – 2005. – №24(15 июня). – С. А13.
Вакулішина М. Його девіз – життя триває! [Текст] / М. Вакулішина // Суми і сумчани. – 2010. – №23 (4 черв.). – С. 19.
Творець краси – так на Сумщині говорять про заслуженого архітектора України А. Дейнеку.
Дейнека отпраздновал свой юбилей [Текст] // Данкор. – 2010. – №21 (26 мая) . – С. А3.
Иванцов Е. Человек, который строил город [Текст] : [про Анатолия Дейнеку] / Е. Иванцов // Данкор. – 2001. – №11 (15 марта). – С. 28.
Калініченко Н. Усе моє життя – творчість, – говорить Анатолій Дейнека [Текст] / Н. Калініченко // Суми і сумчани. – 2004. – №27(1 лип.). – С. 9.
Карпенко Ю. Играющий тренер [Текст] : Анатолия Дейнеку поздравили с 80-летием / Ю. Карпенко // Панорама. – 2010. – №22 (26 мая). – С. 14.
Почесне звання [Текст] // Сумщина. – 1991. – 11 верес. – С. 1. Почесне звання «Заслужений архітектор Української РСР» присвоєно Дейнеці Анатолію Івановичу.
Сурков В. Архитектура с честью : бывший главный архитектор Сумщины поделился мнением о деятельности нынешних чиновников от архитектуры [Текст] / В. Сурков // Данкор. – 2005. – №27 (6 июля). – С. А11.
Торопова Т. Логика градостроительства : Анатолий Дейнека создает парки и храмы, пишет стихи и песни [Текст] / Т. Торопова // Панорама. – 2003. – № 27 (2-9 июля). – С. А11.
Більше двадцяти років Анатолій Дейнека працював головним архітектором Сумської області.
Ярош Н. Архитекторы стали заложниками торговцев: Анатолий Дейнека считает, что это полнейший абсурд [Текст] / Н. Ярош // Ваш шанс. – 2002. – №22 (29 мая). – С. 4А.

Інтернет-ресурси:
Анатолий Иванович Дейнека [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.biblus.ru/Default.aspx?auth=38a0a4m0;
Архитектура с честью [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dancor.sumy.ua/articles/2789.htm;
Дейнека Анатолій Іванович – заслуженій архітектор України[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://who-is-who.com.ua/bookmaket/sumy/3/81.html;
Прощай, Быков! [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://shans.com.ua/?m=nr&in=31&ir=3.

Вірші Анатолія Дейнеки

***
«Я памятник себе воздвиг …»
Сказать того не ново,
Чужой осознавая миг,
Чужое слово.
Из уст чужих оно не раз
Уже звучало,
Но есть у каждого из нас свое начало.
Есть наша собственная жизнь.
Ей нет повтора.
В ней каждый крохотный каприз
Для нас – опора.
Нас увлекает высота,
Соблазны трона,
Своя у каждого мечта,
Своя корона.
И только тот, кто сам достиг
Вершины горной,
Тот памятник себе воздвиг
Нерукотворный.

Храни нас Бог!

Храни нас Бог от глупости,
Храни нас Бог от слабости,
От беспросветной тупости,
От многоликой гадости.

Храни нас Бог от серости
Храни нас Бог от пошлости,
От беспробудной лености
И от слепой жестокости.

Храни нас Бог от ревности,
Храни от издевательства,
От спрятанной неверности,
От явного предательства.

Храни нас Бог от голода,
От дней, что злом помечены,
От внутреннего холода,
От нелюбимой женщины…
***

Когда к тебе стучатся в дверь –
Не ной, что прервана работа.
Ты три шага к замку отмерь,
Чтобы к себе впустить кого-то.

Когда к тебе стучатся в дверь,
Не хнычь, что отдых твой нарушен,
Понять попробуй, что теперь
К тебе твой гость неравнодушен.

Когда к тебе стучатся в дверь –
Оставь работу, отдых, ужин
И, разуверенный, поверь,
Что ты кому-то очень нужен.

Джерело:
http://library-sumy.com/personal/personal/614/
Творець краси: до дня народження А.І. Дейнеки
Творець краси: до дня народження А.І. Дейнеки : краєзнавча бібліографічна пам’ятка / Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка ; уклад. І.О. Хомайко. – Суми, 2010. – 16 с., іл. – (Сер. «Відомі люди нашого міста»).

Краєзнавча бібліографічна пам’ятка з серії «Відомі люди нашого міста» присвячена 80-річчю з дня народження Анатолія Івановича Дейнеки, який багато років працював головним архітектором міста Суми.
Пам’ятка містить основні дати життя та праці А.Дейнеки, перелік його архітектурних проектів, спогади архітектора про своє життя, відгуки відомих людей міста про нього.
Видання адресовано широкому колу читачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.