28 червня в історію держави увійшов, як день, коли новітня Україна у 1996 році отримала свою Конституцію. Проте для Краснопільщини цей день є пам’ятним і скорботним з іншої причини – тридцять років тому в Афганістані загинув прикордонник Микола Савоненко. Аби увічнити пам’ять відважного воїна, в районі проводиться кілька спортивних турнірів, як, наприклад, з волейболу та футболу. Так Кубок пам’яті воїна-афганця був заснований 28 червня 2011 року його однокласником, товаришем по виступах за місцеву команду «Явір», теж прикордонником Іваном Петровим.
З тих пір у розіграші Кубка брали участь різні команди, змінювалась їх кількість, та незмінною є участь двох команд – ветеранів «Явора» та «Прикордонника». Цього року до них приєднались команди Краснопільського відділення поліції та «Динамо-ветеран» з міста Суми.
На урочистому відкритті турніру команди-учасниці привітали організатори турніру Іван Петров, брат Миколи Савоненка – Віталій Савоненко, голова Краснопільської РДА Юрій Яремчук. Хвилиною мовчання присутні вшанували світлу пам’ять воїна-афганця.
Даний турнір проводиться вже вшосте, тож встиг набути своїх, власних традицій. Наприклад, одна з них – команда «Прикордонник» до цього вже тричі ставала володарем перехідного Кубка, а ще перед турніром вшановують ветеранів «Явора», які нещодавно відзначили свої дні народження.
Цього року футболки з пам’ятними номерами отримали Петро Чехунов та Віталій Савоненко.
А далі команди, згідно із жеребом, взялися доводити на штучному полі нещодавно збудованого спортивного майданчика, хто цього року стане володарем почесного Кубка. Матчі видались спекотними у всіх відношеннях, адже тривали у тридцятиградусну спеку, тож водою поливали не лише голови, а й «червоні» від тертя з газоном бутси.
Треба віддати належне молодим гравцям, та особливо вже сивочолим ветеранам, за їх витримку і жагу до гри. В той час, коли вболівальники мріяли про тінь, кілограмами та літрами поглинали морозиво і холодну воду, вже не молоді футболісти сперечалися між собою, хто більше, а хто менше виходив на заміни. Взяти участь в грі хотілося кожному.
Одних вперед підганяли вболівальники, а ось «енергетиком» «Явора» був їх воротар Григорій Бабич, який встигав і ворота рятувати, і голи пропускати, і замінами керувати, а ще своїм і чужим наганяй давати. Мабуть, не без його участі ветерани «Явора» в боротьбі за третє місце обійшли більш молодшу команду поліції.
Щодо розподілу інших місць, то «Прикордонник» не став ламати традицій і здобувши три перемоги в трьох іграх, посів перше місце.
Другими ж стали ветерани правоохоронних органів сумського «Динамо». Якщо вже заговорили про «енергетики» у складі команд, то у динамівців таким можна назвати колишнього очільника міліції Сумщини Анатолія Річкаля.
Було визначено також кращих гравців турніру. Так, у складі «Прикордонника» таким став Станіслав Чепусенко, Анатолій Лисенко був кращим у складі «Явора», голкіпера Ігора Данилова було визнано кращим у складі «Динамо», а ось Віталій Дейниченко, за думкою організаторів, був кращим серед краснопільських поліцейських.
Микола САВОНЕНКО народився 9 грудня 1966 р. у смт Краснопілля Краснопільського району Сумської області. Працював водієм Краснопільського лісгоспу.
Спортсмен-відмінник. 20 травня 1985 р. призваний Краснопільським РВК до Прикордонних військ. Із серпня 1985 р. у складі десантно-штурмової маневреної групи в/ч п/п 2042 47-го Керкинського прикордонного загону САПО приймав участь у бойових діях на території Афганістану, брав участь у 20 операціях і рейдах.
28 червня 1986 р. в ущелині Дарай-Сабз поблизу к. Муштів розвідгрупа потрапила в засаду. Помічник навідника 2-ї десантно-штурмової застави рядовий М.О. Савоненко загинув. Посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки.
Джерело:
http://krasnews.at.ua/publ/rozpovidi_pro_zemljakiv/krasnopilski_quot_afganci_quot/vidbuvsja_tradicijnij_turnir_pam_jati_mikoli_savonenka/29-1-0-674
29.06.2016
Відбувся традиційний турнір пам’яті Миколи Савоненка