Генерал-майор авіації Кирпаль Іван Романович – начальник політвідділу Головного штабу і управлінь Військ ППО країни

Кирпаль Іван Романович народився у багатодітній селянській родині 17 лютого 1915 року в селі Пенянка (з 1968 року входить до складу Миропілля) Суджанського повіту Курської губернії (зараз – Сумський район Сумської області). Після закінчення Миропільської середньої школи продовжив освіту на історичному факультеті Харківського державного педагогічного інституту (зараз – Харківський національний педагогічний університет імені Григорія Сковороди).

Після закінчення інституту Іван Кирпаль деякий час працював за спеціальністю, а в листопаді 1939 року Коломацьким РВК Харківської області був призваний на військову службу до РСЧА. Цього ж року він став членом ВКП(б). У 1940-му році після закінчення курсів політскладу РСЧА вся подальша служба Кирпаля І.Р. була присвячена партійно-політичній роботі спочатку у Військово-Повітряних Силах, а згодом – у Військах протиповітряної оборони країни.

Старший лейтенант Кирпаль І.Р. з сім’єю. Передвоєнні роки.

Під час німецько-радянської війни 1941-1945 рр. Кирпаль І.Р. виявив особисту мужність та високі організаторські здібності на різних посадах, беручи участь у бойових діях у складі Західного та Північно-Західного фронтів ППО, за що був нагороджений орденом Червоної Зірки (04.11.1944) та медаллю “За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.” (09.05.1945).

Капітан Кирпаль І.Р. з сином Валерієм. Передвоєнні роки.

У післявоєнний період Кирпаль І.Р. продовжив службу в Збройних Силах СРСР. З 1950 року Кирпаль І.Р. очолював низку політорганів військових з’єднань у Військово-Повітряних Силах та Військах ППО країни. Звання генерал-майора Кирпалю Івану Романовичу було присвоєно Постановою Ради Міністрів СРСР від 07.05.1960 №471 “О присвоении воинских званий офицерам, генералам и адмиралам Советской Армии и Военно-Морского Флота”. Цього ж року Кирпаль І.Р. був призначений на відповідальну посаду в Головному політичному управлінні Радянської армії і Військово-Морського Флоту.

Генерал-майор Кирпаль І.Р. вручає комсомольський квиток військовослужбовцю Воронкову Н.В. 18.01.1967 р.

У 1960-х роках генерал-майор Кирпаль І.Р. на посаді начальника політичного відділу Головного штабу і управлінь Військ протиповітряної оборони країни віддав багато сил підвищенню бойової готовності Військ ППО країни.

Генерал-майор Кирпаль І.Р. з делегатами військової комсомольської конференції. Покладання вінків до Могили невідомому солдату. Москва, 1967 р.

Довголітня служба Кирпаля І.Р. в Збройних Силах СРСР була високо оцінена державою, він був нагороджений орденом Бойового Червоного прапора (04.06.1954), трьома орденами Червоної Зірки (два з яких – у “мирний час”) і багатьма медалями СРСР.

Генерал-майор Кирпаль І.Р. (перший зліва) з делегатами з’їзду КПРС

Життєвий шлях Івана Романовича Кирпаля раптово обірвався на 57-му році життя 9 липня 1971 року. Похований в Москві на Ввєдєнському кладовищі. На цьому ж кладовищі поховані також видатні земляки Івана Романовича – брати Гордієнко Григорій Харитонович (1906 – 1972) – генерал-майор, головний будівничий Тихоокеанського флоту, та Гордієнко Михайло Харитонович (1903 – 1973) – генерал-майор авіації, учасник легендарного перельоту через Атлантику разом з В. Коккінакі у квітні 1939 року.

Некролог в газеті “Красная Звезда” генерал-майору авіації Кирпалю Івану Романовичу – начальнику політичного відділу Головного штабу і управлінь Військ ППО країни. 1971 рік.

Доречно також відзначити, що всі вихованці багатодітної родини Кирпалів виросли шанованими і знаними людьми. Зокрема, молодший брат Івана Кирпаля – Кирпаль Григорій Романович (1927–1989) у 1950 році закінчив геологічний факультет Харківського державного університету, більше 10 років присвятив розвідці і розробці Тургайського бокситового родовища в Казахстані, став кандидатом геолого-мінералогічних наук, лауреатом Державної премії СРСР, багато років працював начальником профільного управління з розвідки бокситів Міністерства геології СРСР, був автором багатьох наукових праць і книг, присвячених вивченню, класифікації, прогнозуванню та пошукам родовищ бокситів, їх геолого-економічній та промисловій оцінці.

***

Краснопілля Інфо” висловлює щиру вдячність жителю Миропілля Кирпалю Олександру Васильовичу – племіннику Івана Романовича Кирпаля – за допомогу при підготовці цієї статті та надані фото, а також Роману Галайку за підтримку ініціативи та сприяння в пошуку матеріалів.

При підготовці статті використані також матеріали веб-джерел:

https://www.wikiwand.com/ru/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA:SerSem/%D0%9D%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%BE
https://pamyat-naroda.ru/heroes/
http://podvignaroda.ru/

https://www.geokniga.org/books/23403
http://ellibnb.library.isu.ru/cgi-bin/irbis64r_15/cgiirbis_64.htm
https://www.ng.kz/gazeta/202/hranit/?001

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.