Професор Леонід Ушкалов: ювілей в активному творчому пошуку

161114_l_ushkalov15 листопада Леонід Володимирович Ушкалов, наш земляк, уродженець Краснопілля, літературознавець, письменник, доктор філологічних наук, професор Харківського національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди, автор численних монографій і публікацій про українську літературу «від бароко до постмодерну», відзначив свій 60-річний ювілей.

Свою «круглу дату» ювіляр відзначає активною творчою працею. Обсяг зробленого Леонідом Ушкаловим вражає. Його студенти (і не тільки студенти) чи то жартома, чи то всерйоз говорять, що Леонід Ушкалов написав стільки, що не кожен за життя зможе стільки прочитати… Постійним читачам нашого сайту немає особливої потреби представляти насичену та багатогранну діяльність професора Леоніда Ушкалова (див. https://krasnopillia.info/category/slovo/leonid-ushkalov/).

Тільки за минулий рік вийшли друком дві великих праці автора: книжка есеїв «Що таке українська література» (Львів, Видавництво Старого Лева, 2015) та «Україна і Європа: нариси з історії літератури та філософії» (Харків: Майдан, 2016). Також у цей період, до 180-ої річниці від дня народження легенди харківської філології Олександра Потебні, Леонід Ушкалов написав велику розвідку «Потебня і Сковорода: ловитва невловного птаха» (http://kharkiv-nspu.org.ua/archives/3853).

Невтомний дослідник Леонід Ушкалов має багато нових планів та творчих задумів. Серед найближчих – праця над важливою (для автора та українського літературознавства) академічною книжкою про Михайла Драгоманова. Її робоча назва: «Михайло Драгоманов. Ненаписана історія української літератури».

161114_l_ushkalov2З авторським баченням та відгуками на збірку есеїв «Що таке українська література» наш сайт вже неодноразово знайомив своїх читачів. З нинішньої приємної нагоди увазі гостей сайту та шанувальників творчості Леоніда Володимировича пропонуємо коротенькі анотації та повідомлення про інші дві згаданих великих праці:

«Потебня і Сковорода: ловитва невловного птаха»

«Навряд чи помилюся, коли скажу, що Олександр Потебня (1835–1891) і Григорій Сковорода (1722–1794) належать до кола найбільших українських мислителів. Принаймні їхню роль у нашій інтелектуальній традиції важко переоцінити. Мені здається, що це свого роду символічні образи нової і старої України. А чи існує між ними якийсь зв’язок? Дуже цікаве й непросте питання», – Леонід Ушкалов.

Крім публікації у липні цього року на сайті Харківської обласної організації Національної спілки письменників України, ця наукова розвідка була нещодавно презентована автором в київському офісі міжнародної філософсько-культурної асоціації «Новий Акрополь». Ось короткий звіт про цю подію:
http://www.newacropolis.org.ua/uk/news/u-novomu-akropoli-kyieva-vidbulasia-lektsiia-profesora-leonida-ushkalova-1477815463
У «Новому Акрополі» Києва відбулася лекція Леоніда Ушкалова

161114_l_ushkalov328 жовтня у «Новому Акрополі» Києва відбулася лекція професора Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди Леоніда Ушкалова, присвячена ідейному пов’язанню двох визначних українських мислителів – Олександра Потебні і Григорія Сковороди.

Ця тема зібрала повну залу – понад 50 слухачів, залюблених в українську філософію. Професор Ушкалов навів багато прикладів ідейної спорідненості Потебні і Сковороди у філософському вимірі, зокрема у мотивах про правду і кривду, про істину («істу»), про серце як «єство» людини, про пізнання і любов тощо. Тема пізнання істини є наскрізною і закладена у самій назві – це ловитва «невловного птаха»: «Веселість серця може дати тільки прагнення до невловного «птаха», до «істини» (Потебня).
161114_l_ushkalov4
Ця наукова стаття професора Ушкалова увійде до його нової книги, яка незабаром побачить світ.

Тішить, що наша країна має таких науковців, «людей, які все життя ловлять невловного «птаха»-істину, тобто пробують дати відповідь на питання: хто ми, звідки ми, куди ми йдемо?»

***

«Україна і Європа: нариси з історії літератури та філософії»
(Ушкалов Леонід, Україна і Європа: нариси з історії літератури та філософії. – Харків: Майдан, 2016. – 316 с.)

У цій книзі подано дванадцять статей, написаних у 2014–2016 роках. У них ідеться про різні матерії: наприклад, про те, яке місце в духовному світі української людини посідає трактат Томи Кемпійського «De imitatione Christi», про ідеї Коперника й західні енциклопедії емблем у старій Україні, про європейські джерела світогляду Григорія Сковороди й Семена Гамалії, про український вимір філософії гумбольдтіанця Олександра Потебні, про образ України, змальований Михайлом Драгомановим, про написану в Сан-Ремо поезію Лесі Українки «Дим», про ідейне підґрунтя української сексуальної революції початку ХХ століття, про «психологічну Європу» Миколи Хвильового. І всі вони об’єднані одним магістральним сюжетом – «Україна і Європа».

У web-просторі книгу можна почитати тут:
http://kharkiv-nspu.org.ua/wp-content/uploads/2016/11/L_Ushkalov_narysy_2016.pdf

***

«Краснопілля Інфо» приєднується до всіх теплих привітань професору Леоніду Ушкалову і бажає ювіляру невичерпної енергії для реалізації всіх своїх творчих задумів та планів!

За матеріалами сторінок:
http://kharkiv-nspu.org.ua/archives/4864
Леонід Ушкалов. Україна і Європа: нариси з історії літератури та філософії
05.11.2016

http://www.newacropolis.org.ua/uk/news/u-novomu-akropoli-kyieva-vidbulasia-lektsiia-profesora-leonida-ushkalova-1477815463
У «Новому Акрополі» Києва відбулася лекція Леоніда Ушкалова
29.10.2016

http://www.chytomo.com/interview/leonid-ushkalov-piznannya-prirodi-rechej-maye-svoiim-naslidkom-lyubov
Леонід Ушкалов: Пізнання природи речей має своїм наслідком любов
09.02.2016

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.