Художниця Оксана Левченя — про моду на килими й екологічне виробництво

Про великий потенціал килимарства розповідає власниця килимової майстерні OLK Manufactory, художниця Оксана Левченя

Майстерня OLK Manufactory знаходиться в Козині під Києвом, на території заводу «Космос». Це місце Оксана Левченя любовно називає «артіль» і показує на корпус навпроти — там займаються деревообробкою, поруч — виготовляють меблі. Оксана всією душею вболіває за крафт і мріє створити в Козині ком’юніті ремісників і навіть побудувати готель, куди приїжджатимуть бажаючі ближче познайомитися з майстрами та їхнім штучним продуктом.

«Я вірю, що у килимарства та кожного ремесла взагалі великий потенціал, тому що, насамперед, їхній розвиток безпосередньо пов’язаний з вирішенням екологічних проблем. Крафтові виробництва дружні по відношенню до природи: я знаю по собі, що вони взагалі не припускають перевиробництва — відповідно, не залишається гір сміття, що потребує утилізації. Це усвідомлене виробництво». У OLK Manufactory, до слова, є лінійка ресайклінг-килимів — це авторські панно, створені зі старих килимів, придбаних Оксаною на OLX.

Майстерні Левчені чотири роки. За цей час яскраві килими OLK Manufactory з’явилися в будинках київського джетсета: дизайнерки Ліди Арфуш, директорки фестивалю Leopolis Jazz Fest Наталії Горбачовської, власниці бутика Bonpoint і Chloé Христі Храновської. Це по-справжньому штучне виробництво: в команді всього чотири майстри, в місяць вони створюють по два килими. Навчають нових найдосвідченіші майстрині — Тетяна Петрик і Вікторія Горб. «Можливо, майстерню варто було б розвивати активніше, — міркує Оксана, наливаючи мені чай зі старовинного самовара, придбаного на блошиному ринку в Барселоні за 20 євро. — Але це моя позиція — робити штучні речі, з невеликою командою, не завдаючи шкоди екології. Перетворювати майстерню на фабрику я не хочу — втратиться унікальність. Майже кожен наш килим має наклад — 10-15 копій. Коли він вичерпується, ми змінюємо орнамент, і наш клієнт знає, що придбаний ним килим не розійдеться сотнею примірників по світу».

Попри унікальність килимів, до них не варто ставитися як до музейного об’єкту — навпаки, вони створені для життя. «Ці килими надійні — я знаю, про що кажу: у мене вдома їх кілька, і ми всі нещадно використовуємо, у нас два собаки-дворняги… Я за те, щоб з нашими килимами жили. Щоб їх «убити», треба ще постаратися. Чим більше вони старіють і зношуються, тим органічніший вигляд мають».

Килимарство — давнє українське ремесло. Його й сьогодні не втрачено — майстрині OLK Manufactory їздять навчатися у знамениту Решетилівку, де працює Всеукраїнський центр вишивки і килимарства. «Три великих регіони килимарства — це Закарпаття, Полтавська і Вінницька області. Є майстер Степан Ганжа, який робить геніальні килими під Вінницею», — розповідає художниця. Гобелени і килими в майстерні Левченя тчуть із натуральних матеріалів. Основа — конопляна нитка з Чернігова, саме килимове полотно — з фарбованої вовни карпатської вівці або рослинної пряжі з кропиви.

Левченя часто використовує оригінальні принти XVIII-XIX століть, віддаючи данину традиції, але передусім її килими відомі сучасним, іронічним дизайном. До прикладу, один з найпопулярніших — килим з астронавтами, натхненний діяльністю Ілона Маска, зокрема, запуском ракети Falcon 9. Цей килим здобув визнання, ставши фіналістом італійського конкурсу Arte Laguna Prize в 2019 році. Ще один килим — «Український джедаїзм» з персонажем із «Зоряних воєн» Йодою — експонувався на виставці Révélations в паризькому Grand Palais.

Оксана зізнається: її мрія — щоб звичайні люди вчилися ткацтва. І радить усім їхати в Решетилівку — побачити своїми очима медитативний процес створення килима, нитка за ниткою. У своїй майстерні Оксана планує запускати стрім — щоб її майстри ткали онлайн. «У нас немає секретів, немає монополістичної зацикленості, не ми ж придумали це ремесло. Виткати собі килим може кожен».

Джерело:
https://vogue.ua/ua/article/culture/lifestyle/hudozhnica-oksana-levchenya-o-kovrah-ekologichnom-proizvodstve-i-predmetnom-dizayne.html
Художниця Оксана Левченя — про моду на килими й екологічне виробництво
21 березня 2021

Довідка від Краснопілля Інфо

Оксана Левченя народилася і виросла в Краснопіллі. Велике інтерв’ю з Оксаною Левченею читайте на нашому сайті тут:

https://krasnopillia.info/2021/01/18/oksana-levchenia-mozhlyvist-robyty-dekilka-sprav-iaka-vysnazhuvala-u-dytynstvi-stala-moieiu-super-syloiu/
18.01.2021
Оксана Левченя: «Можливість робити декілька справ, яка виснажувала у дитинстві, – стала моєю супер силою»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.