Подвиг гвардії капітана Івана Лебеденка з Лозового

Лебеденко Іван Максимович
03.05.1921 – 07.04.1980
Герой Радянського Союзу

До 100-річчя від дня народження нашого земляка, уродженця Лозового, Героя Радянського Союзу Івана Максимовича Лебеденка

***

На Західній Двіні

У червні 1944 року війська 6-ї гвардійської армії 1-го Прибалтійського фронту після запеклих боїв прорвали добре укріплені рубежі оборони німецької армії в районі на південний схід від Сиротино та швидко просувалися до берегів Західної Двіни.

За день до загального наступу була проведена розвідка боєм. Великого успіху на ділянці 22-го гвардійського стрілецького корпусу досягли розвідзагони 67-ї гвардійської стрілецької дивізії. Вони, після 25-хвилинної артилерійської підготовки, увірвалися в траншеї противника і після запеклої сутички змусили гітлерівців відступити. Для розвитку успіху командування дивізії ввело в бій ще два батальйони. В результаті передовим підрозділам вдалося просунутися вперед на кілька кілометрів.

Рано вранці 23 червня після артилерійської та авіаційної підготовки в наступ перейшли разом з іншими з’єднаннями корпусу і головні сили 67-ї гвардійської дивізії. До кінця дня вони заглибилися у ворожу оборону майже на 16 кілометрів. В успіху цієї операції важливу роль зіграла артилерія.

Перед початком артпідготовки командир дивізіону 122-міліметрових гаубиць 138-го артилерійського полку гвардії капітан Іван Лебеденко зі штабом організував ретельне спостереження і розвідку вогневих засобів противника на передньому краї і в глибині оборони. Виявлені цілі були розподілені між батареями для знищення. Командир дивізіону погодив свої дії також з підтримуваними підрозділами піхоти. Він прийняв сміливе рішення: висунути взвод гаубиць на пряму наводку для ураження ворожих вогневих точок на передньому краї.

У період артпідготовки дивізії гвардії капітан Лебеденко прицільним вогнем придушив кілька вогневих точок противника. За день боїв артилеристи знищили два дзоти, сім кулеметів з обслугою, мінометну батарею, дві протитанкові гармати і до двох взводів гітлерівців.

Під час бою в глибині ворожої оборони, незважаючи на важкі умови для пересування гармат, батареї дивізіону весь час надійно підтримували вогнем стрілецькі роти.

Своїм прикладом Іван Лебеденко надихав особовий склад на виконання завдань з переслідування німецьких сил. Його дивізіон першим зі своєї частини досяг Західної Двіни і, не втрачаючи часу, розвернувся для нанесення удару по ворогу.

Фашистське командування намагалося перешкодити радянським підрозділам форсувати річку. Однак всі його спроби виявилися марними.

Відважний командир висунув безпосередньо до річки 76-міліметрові гармати і особисто керував вогнем батареї зі знищення вогневих точок, які заважали нашим воїнам подолати водну перешкоду. Зосередженим артилерійським вогнем воїни дивізіону успішно придушили вогневі точки гітлерівців і під кінець 24 червня по понтонах переправилися на протилежний берег. Звідси капітан Лебеденко коригував артилерійський вогонь.

25 червня розгорілися запеклі бої за розширення плацдарму на лівому березі Західної Двіни. Рішучі і сміливі дії артдивізіону сприяли успішній переправі особового складу полку і дали можливість за короткий термін розширити плацдарм на протилежному березі річки.

За успішний прорив ворожої оборони і форсування з ходу Західної Двіни 145 воїнів 1-го Прибалтійського фронту були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, серед них був і слобожанин гвардії капітан Іван Максимович Лебеденко.

Нагородний лист на гвардії капітана Івана Максимовича Лебеденка (клікнути для перегляду у повному розмірі)

***

Лебеденко Іван Максимович – командир дивізіону 122-міліметрових гаубиць 138-го гвардійського артилерійського полку 67-ї гвардійської стрілецької дивізії 6-ї гвардійської армії 1-го Прибалтійського фронту, гвардії капітан.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 липня 1944 року за вміле командування підрозділом, мужність і відвагу, проявлені в боях з фашистськими загарбниками під час форсування Західної Двіни, гвардії капітану Лебеденко Івану Максимовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№3848).

Джерело:
http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=3707
Лебеденко Иван Максимович
03.05.1921 – 07.04.1980
Герой Советского Союза

Розповідь про Івана Лебеденка читайте також тут:
https://krasnopillia.info/2015/04/07/na-zahidnij-dvini/
07.04.2015
НА ЗАХІДНІЙ ДВІНІ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.